بایون
بایون

بازار مسکن اصفهان همچنان صعودی است

بازار مسکن اصفهان همچنان صعودی است

بازار مسکن اصفهان و مبادلات در آن طبق نظر رئیس اتحادیه املاک اصفهان نسبت به ماه مرداد 20 درصد رشد داشته است

رئیس اتحادیه املاک اصفهان با بیان اینکه در بازه زمانی مرداد ماه چیزی در حدود 4 هزار فقره قرارداد خرید و فروش واحد مسکونی در شهر اصفهان به ثبت رسیده است. در گفتگو با رسانه ها ابراز داشت. این تعداد معاملات در مقایسه با میزان معاملات مسکن در بازه زمانی ماه پیش بیش از 20 درصد افزایش را نشان می دهد اما در مقایسه با ماه مشابه سال پیش از یک افت 65 درصدی حکایت دارد.

ایشان در ادامه اظهار داشت: آمار و ارقام نشانگر این است که در همین بازه زمانی چیزی در حدود 6 هزار و 500 فقره اجاره نامه در تهران به ثبت رسیده است که نسبت به ماه پیش 3 درصد رشد داشته است اما در مقایسه با ماه مشابه سال پیش 12 درصد افت را نشان می دهد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان بیان کرد: در کشور از آغاز مهرماه  تا کنون بالغ بر ۲۴ هزار و۹۴۴ قرارداد خرید و فروش ملک امضا شده که در قیاس با ماه قبل ۴ درصد افزایش و در قیاس با ماه مشابه سال پیش ۵۵ درصد کاهش یافته است.

ایشان در ادامه اضافه کردند: از آغاز مهرماه 41 هزار 354 اجاره نامه در سراسر کشور به ثبت رسیده است که این میزان در مقایسه با ماه پیش 1.7 درصد رشد و در قیاس با ماه مشابه سال پیش 7 درصد افت داشته است

بازار مسکن اصفهان
بازار مسکن اصفهان-مشاورین املاک بایون

قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر اصفهان 20 درصد رشد داشته است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهر اصفهان با بیان اینکه قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر اصفهان در مقایسه با ماه پیش به طور میانگین 20 درصد رشد داشته است اظهار داشت: متوسط قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر اصفهان با رشد 20 درصدی روبرو بوده که این میزان افزایش قیمت، علل مختلفی می تواند داشته باشد.

ایشان در ادامه افزود: این عدد بیانگر متوسط رشد مسکن در اصفهان است و امکان دارد هر منطقه با مناطق دیگر از تفاوت رشد برخوردار باشد. ایشان در عین حال با اشاره به رکود تورمی موجود در بازار مسکن اصفهان، کاهش قدرت خریداران با توجه به مشکلات اقتصادی را یکی از دلایل این رکود تورمی عنوان کرد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهر اصفهان در تشریح علل افزایش قیمت مسکن در شهر اصفهان گفت: دلایل متعددی را می توان برای افزایش قیمت مسکن در شهر اصفهان برشمرد؛ از جمله آن تحولات بازار ارز و رشد بی سابقه قیمت دلار، یکی از دلایل تورم لجام گسیخته بازار مسکن در اصفهان است، از سویی افزایش قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان، گچ، آهن و نبود  نظارت کافی بر بازار مصالح ساختمانی از دیگر دلایل افزایش قیمت مسکن در شهر اصفهان تلقی می شود.

این ها همه در کنار نبود نظارت کافی بر بازار مسکن، تورم عمومی سرسام آور موجود در کشور، افزایش قیمت زمین، کاهش قدرت خرید متقاضیان خرید مسکن، در نهایت موجب افزایش قیمت ها در بازار مسکن اصفهان شده است  و اگر در دولت جدید نیز تدابیر اصولی و برنامه ریزی دقیق در زمینه مسکن صورت نگیرد این تورم لجام گسیخته ادامه خواهد داشت و روز به روز از تعداد افرادی که توان خرید مسکن دارند در سطح کشور و در سطح شهر اصفهان کاسته خواهد شد.

ایشان در ادامه در مورد میزان معاملات صورت گرفته در بازار مسکن اصفهان بیان داشت: تجربه نشان داده بعد از جهش نرخ مسکن، میزان معاملات در بازار به شدت کاهش پیدا می کند و این باعث یک ثبات موقت در زمینه قیمت ها می شود که دلایل این کاهش معاملات نیز مشخص است.

بازار مسکن اصفهان
بازار مسکن اصفهان-مشاورین املاک بایون

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهر اصفهان با اشاره به لزوم توجه جدی دولت جدید به بازار مسکن اضافه کرد: برنامه های مدون و اصولی و تدوین استراتژی های دقیق و کارآمد از سوی دولت جدید می تواند در کنترل فضای روانی بازار مسکن بسیار موثر باشد او اظهار امیدواری کرد: با عملیاتی شدن تدابیر دولت جدید در حوزه مسکن و همچنین ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا نوسانات در این بازار به کمترین حد ممکن برسد و تورم لجام گسیخته در بخش مسکن، کنترل و مدیریت گردد.

رئیس اتحادیه املاک اصفهان توضیح داد: ساخت و سازها در استان اصفهان در حوزه مسکن از افزایش دو برابری حکایت دارد و این امیدواری ها را نسبت به برگشتن رونق و آرامش به بازار مسکن اصفهان افزایش می دهد. به وجود آمدن فضای جدید در کشور با حضور دولت جدید، و امیدواری ها نسبت به تدابیر و برنامه های مدون این دولت در بخش مسکن، فعالان بخش مسکن را به ایجاد سکون و آرامش به بازار مسکن امیدوار کرده است. اما همه این ها منوط به عزم جدی مسئولین و توجه ویژه به بخش مسکن است تا بتوان این هیولای گرانی و تورم را که در بازار مسکن سراسر کشور از جمله شهر اصفهان جولان می دهد، به زانو درآورد.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.