بایون
بایون

توضیحاتی در مورد خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان

توضیحاتی در مورد خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان

خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان همان طور که در جریان هستید تعداد نسبتا زیادی از آنها دچار مشکل تخریب بافت هستند و متاسفانه در بعضی از موارد مشاهده شده است که تعداد نسبتا کمی از افراد در شهر اصفهان تمایلی به مرمت خانه های قدیمی و تاریخی ندارند و وجود همین عامل باعث می شود که این بناهای ارزشمند و گرانبها در طی گذشت زمان از بین بروند.

خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان
خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان

در ادامه این مقاله مطالبی مهم و کلیدی در رابطه با تحلیل و بررسی موضوع خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان خدمت شما به طور کامل بیان خواهیم کرد و همچنین به سراغ معرفی اپلیکیشن مجهز و حرفه ای چارسوق نیز خواهیم رفت.

تخریب و مرمت خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان

همان گونه که می دانید هر کدام از شهرها و کشورها برای خود هویت و شناسنامه مخصوصی دارند. و مورد قابل توجه اینکه فرهنگ و شناسنامه شهر اصفهان مربوط به کوچه های قدیمی و بناهای مختلف و متعدد تاریخی این استان است.

خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان نیاز به مرمت و بازسازی دارند و همچنین به این نکته مثبت و مهم توجه داشته باشید که تعداد نسبتا زیادی از این خانه های تاریخی به هتل و موزه تبدیل شده است و در مجموع وجود همین عامل کاربردی باعث می شود که این شهر از لحاظ اقتصادی به شدت رشد کند و گردشگران زیادی به شهر اصفهان سفر کنند.

خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان
خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان

به این مورد اساسی توجه داشته باشید که عمارت های مختلف و متعددی در شهر اصفهان بازسازی و مرمت شده است. در مجموع می توان به مواردی مثل تالار تیموری، رکیب خانه، خانه شیخ الاسلام، خانه حاج رسولی ها و خانه قدسی نیز اشاره کرد.

خانه های تاریخی و قدیمی جزء یکی از گنج های ارزشمند کشور ایران محسوب می شود. متاسفانه در بعضی از موارد مشاهده شده است که این خانه های دیدنی و ارزشمند در معرض ویرانی هستند. توصیه ما به مسئولین شهر اصفهان این است که گنج های قیمتی و ارزشمند استان اصفهان را به هیچ وجه فراموش نکنند.

معرفی و بررسی شهر اصفهان

سومین استان پرجمعیت و بزرگ ایران اصفهان نام دارد. در دوره صفویان پایتخت کشور ایران شهر جذاب و دیدنی اصفهان بوده است. چیزی در حدود شش هزار اثر تاریخی و هنری در این شهر وجود دارد و در مجموع پیشنهاد ما به شما این است که حتما به شهر اصفهان سفر کنید.

خانه قدیمی
خانه قدیمی

همان طور که می دانید استان پهناور اصفهان جزء یکی از شهرهای زیبا و دیدنی کشور ایران به شمار می رود. در درون استان اصفهان جاذبه های گردشگری و توریستی مختلف و متنوعی وجود دارد که در قسمت بعد راجع به آنها به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

انواع خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان

خانه امین التجار

اولین بنای تاریخی و قدیمی شهر اصفهان که خدمت شما معرفی خواهیم کرد خانه امین التجار نام دارد. این مکان معروف و دیدنی در ابتدا متعلق به یکی از تاجران مهم و معتبر شهر اصفهان یعنی سید‌ حبیب‌ الله امین ‌التجار اصفهانی بوده است. این خانه باشکوه و دیدنی دارای چهارده اتاق و دو طبقه می باشد. از دیگر ویژگی های خانه امین التجار می توان به مواردی مثل آینه کاری، کاشی کاری و گچ بری های بسیار زیبا و چشم نواز نیز اشاره کرد.

عمارت شیخ الاسلام

یکی از خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان به شمار می رود؛ به طور کلی این عمارت در زمان صفویه ساخته شده است و همچنین مساحت این خانه چیزی در حدود 1455 متر مربع است.شاه عباس صفوی عمارت شیخ الاسلام را به داماد و دخترش هدیه داده بوده است. در زمان قاجار مردم اصفهان برای رسیدگی به مشکلات و شکایت های مورد نظر خود به این عمارت قدیمی و تاریخی مراجعه می کردند.

خانه تاریخی
خانه تاریخی

خانه وثیق انصاری

از دیگر مکان های تاریخی و دیدنی شهر اصفهان می توان به خانه وثیق انصاری نیز اشاره کرد. قدمت این عمارت زیبا چیزی در حدود 150 سال است. نکته ی جالب توجه  که در درون اتاق ها و قسمت شاه نشین خانه وثیق انصاری بیش از چهل و پنج نقش و نگاره بسیار باشکوه وجود دارد.

خانه سوکیاس

یکی دیگر از بناهای مهم و تاریخی شهر اصفهان محسوب می شود. این مکان قدیمی متعلق به دوران صفویه است و همچنین میزان مساحت این عمارت چیزی در حدود دو هزار متر مربع است. هنر زیبای مقرنس کاری در درون خانه سوکیاس به خوبی دیده می شود. از مشخصات کلیدی این بنا می توان به هنر طلاکاری و وجود نقاشی های زیبا و دیدنی نیز اشاره کرد.

از دیگر عمارت های مهم و زیبای شهر اصفهان می توان به مواردی مثل خانه جناب، خانه سرتیپ سدهی، خانه بخردی، خانه دهدشتی، خانه ملاباشی، خانه مشروطیت، خانه شهشهانی، خانه اخوان حقیقی، خانه کیانپور، خانه قدسیه، خانه سیمون و خانه شیخ بهایی نیز اشاره کرد.

ویژگی های خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان

در رابطه با موضوع ویژگی های خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان اینگونه می توان بیان کرد که به طور کلی این عمارت ها به گونه ای ساخته شده است که رعایت سلسله مراتب را به خوبی می توان در خانه های قدیمی ایران و اصفهان مشاهده کرد.

خانه بزرگ
خانه بزرگ

در درون خانه های قدیمی و تاریخی شهر اصفهان بخش هایی مثل حیاط، ایوان و اتاق وجود دارد. به این نکته جالب توجه داشته باشید که این سه قسمت در واقع نمادی از روح و نفس و جسم هستند.

یکی از ویژگی های مهم و اساسی که در داخل عمارت های قدیمی و تاریخی استان اصفهان وجود دارد مسئله ای به نام نور و رنگ خانه است که جنبه نمادین و کاربردی نیز به همراه خود دارد.

اشکال هندسی مختلف و متنوعی در عمارت های قدیمی و تاریخی شهر اصفهان وجود دارد. نکته جالب این که معماران برای تزئین خانه ها از اعداد مختلف استفاده می کردند.

رابطه بین فضا و صورت به خوبی در خانه های قدیمی و تاریخی شهر اصفهان رعایت شده است. از دیگر مشخصات مهم و مثبت عمارت های قدیمی و تاریخی می توان به نورگیرهای سقفی نیز اشاره کرد و در نهایت وجود همین عامل اساسی باعث می شود که نور خورشید به طور مستقیم وارد خانه شود.

یکی از ویژگی ها و مشخصات خوب خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان موضوعی به نام آینه کاری است؛ فرآیند آینه کاری مربوط به تزئینات عمارت است و همچنین وجود همین عامل باعث می شود که شما حس شادابی و سرزندگی را به خوبی دریافت کنید.

قسمت های مختلف یک خانه قدیمی و تاریخی

عمارت قدیمی
عمارت قدیمی

یک خانه قدیمی و تاریخی ایرانی از بخش های مختلف و متنوعی تشکیل شده است.  نوع معماری خانه های قدیمی ایرانی بر اساس فرهنگ این کشور، سلسله مراتب و محرمیت ها بوده است.

اولین قسمتی که راجع به آن صحبت خواهیم کرد سکو نام دارد؛ خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان به گونه ای ساخته شده است که در دو سمت در ورودی محلی به نام سکو تعبیه شده است.

کارکرد اصلی سکو به این صورت است که تعداد زیادی از افراد مختلف و متعدد برای استراحت و توقف موقت از این فضا استفاده می کردند. از میان آنها در نهایت می توان به اشخاصی مثل همسایه ها و افراد غریبه نیز اشاره کرد.

سر در ورودی جزء یکی دیگر از بخش های مهم و کلیدی خانه های قدیمی به شمار می رود. معمولا سر درها به شکل هلال هستند و به طور کلی در بالای آنها روایات و یا آیاتی از قرآن مجید نوشته شده است.

دالان در واقع راهرویی است که دارای پیچ و خم است و همچنین این قسمت هشتی را به حیاط خانه وصل می کند. در رابطه با کارکرد اصلی هشتی اینگونه می توان بیان کرد که قسمت های مختلف یک خانه را از هم جدا می کند.

حیاط خانه جزء یکی از بخش های اصلی و مرکزی یک عمارت قدیمی ایرانی محسوب می شود. نکته کاربردی این که در زمان های قدیم بسیاری از مراسم های عروسی و عزاداری در این محل برگزار شده است.

آخرین قسمتی که راجع به آن صحبت خواهیم کرد شاه نشین نام دارد. معمولا اعضای بزرگ خانواده و مهمان های مهم و کلیدی آنها در این قسمت قرار داشتند. همچنین به این نکته جالب توجه داشته باشید که میزان ارتفاع اتاق شاه نشین بیشتر از بقیه اتاق ها است.

در نهایت با توجه به مطالب مهم و مفیدی که در رابطه با معرفی، تحلیل و بررسی موضوع خانه های قدیمی و تاریخی در اصفهان خدمت شما به طور کامل بیان کردیم؛ شما می توانید به سایت معتبر و رسمی چارسوق مراجعه کنید و همچنین آگهی مورد نظر خود را در درون این سایت به راحتی قرار دهید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.