بایون
بایون

به دنبال پاسخ این سوال باشیم که خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

جالب است بدانیم که خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟با توجه به نرخ زمین و مسکن در کشور خودمان، طبیعی است که، شنیدن این عنوان برایتان غیر قابل باور به نظر برسد. اما این جمله واقعیت دارد! در شرایطی که کمبود مسکن برای بسیاری کلان شهرها در در دنیا، به یک معضل تبدیل شده است،  طریق هایی است که با آنها مردم در بعضی نقاط جهان می توانند با هزینه کم و ارزان صاحب خانه شوند.

هر از گاهی دولت‌ها بودجه‌ای را به منظور تامین هزینه های نوسازی خانه هایی که قدیمی هستند یا غیر مسکونی اند، در اختیار می گذارند. یا اینکه در بعضی شهرها شرایط به گونه اقتضا می‌کند که صاحبان ملک های مسکونی تصمیم می‌گیرند خانه خود را با قیمت بسیار پایین یا اینکه حتی رایگان به فروش برسانند.

این مورد برای خودمان که در محل زندگی مان با کمبود مسکن جدی مواجه هستیم و بسیاری از زوج‌ها و خانواده‌ها صاحبخانه نیستند، دور از انتظار و عجیب به نظر می‌رسد. اما حقیقت دارد.

جالب است بدانید که شهرهای وجود دارند که خانه هایی را به صورت رایگان را در تصرف مردم قرار می‌دهند. حال برای اینکه بدانیم خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟ شهرهایی را که این خدمت را به مردم می کنند، برایتان ذکر میکنیم.

این مطلب حاوی لیست شهرهایی است که شهروندان در آنجا به صورت رایگان صاحب خانه میشوند. در این شهر ها، خانه‌های خالی از سکنه و متروکه به صورت کاملاً رایگان به مردم بخشیده می شوند. البته خریدارن ضمیمه هایی را هم مبنی بر الزام برای نوسازی خانه در مدت معین، باید متعهد شوند.

 

  • برای اینکه پی ببریم خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟ به سراغ شهر توکیو می‌رویم.

 خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

شاید برای شما که در کشوری زندگی می‌کنیم که با کمبود مسکن مواجه است عجیب باشد اما در شهر توکیو واقع در کشور ژاپن با سرعتی برق آسا ساخت و ساز صورت می گیرد. تا حدی که این شهر تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد که تعداد خانه‌های خالی از سکنه و متروکه شده را به حداقل برساند. به گزارش روزنامه ای در ژاپن آمار خانه‌های خالی در شهر توکیو به این صورت است که، در میان هر ده خانه در این شهر، یک خانه یا بیشتر خالی از سکنه است.

وقتی منشا این موضوع را پیگیری می‌کنیم، به دلایلی می‌رسیم که مهمترین آنها، کاهش جمعیت در کشور ژاپن است. سرعت روز افزون ساخت و ساز در ژاپن و در مقابل جمعیت کمی که در این کشور حاکم است، چنین وضعیتی را پیش آورده است. وقتی جمعیت کم باشد، طبیعتا خریداران هم کمتر می شوند و به تبع، کم شدن خریداران موجب افزایش تعداد خانه‌های خالی و متروکه می‌شود.

از طرفی ژاپنی‌ها درباره خرید خانه عقاید خاصی هم دارند. به طور مثال، آنها معتقدند اگر در خانه‌ای مرگ یک فرد اتفاق بیفتد، یا اینکه فردی در آن خودکشی کرده باشد، یا اینکه یک فرد مجرد در آن به مرگ پیوسته باشد، نشانه شوم است. بنابراین آن خانه را نحس پنداشته و آن را خریداری نمی‌کنند که در آن ساکن نشوند.

در نتیجه تعداد زیادی از ملک ها و مستغلات این شهر، به صورت رایگان، در نوعی بانک اطلاعاتی آنلاین که akiya bank نام دارد، عرضه می شود. خالی از لطف نیست، که بدانید akiya در زبان ژاپنی به عنوان “خانه خالی” معنا می‌شود. این در حالی است که بعضی خانه ها هم با قیمت فقط ۴ دلار به فروش می‌رسند.

 

  • تخفیف های دور از انتظار شهر نیوهیون! دراین شهر خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

نیوهیون شهری در ایالت کانتیکت واقع در ایالات متحده آمریکا است. در این شهر هر کس که بخواهد برای بار اول صاحب خانه شود، تخفیف های باور نکردنی به او تعلق می‌گیرد. سقف تخفیف خرید خانه برای خانه اولی ها در شهر نیوهیون 42500 دلار می‌باشد.

تازه! یک خبر شگفت انگیز تر هم دارم! هر فردی که بخواهد برای بار اول در این شهر خانه بخرد، تا ۱۰ هزار دلار وام بدون بهره و سود به او تعلق می‌گیرد. این وام با اینکه هیچ درصد سودی ندارد، ۵ سال فرصت برای بازپرداخت اقساط دارد.

تخفیف‌ها و مزایا به همین جا ختم نمی‌شود! اگر شخصی که خانه اول را خریداری می نماید، در یکی از مشاغل: عضویت در ارتش، افسر پلیس، معلم، آتش‌نشان، اشتغال داشته باشد، یا اینکه کارمند شهری باشد، ۲۵۰۰ دلار وام بیشتر به او تعلق می‌گیرد.

از مزایای خانه دار شدن در نیوهیون هرچه برایتان بگویم باز هم کم است! آیا میدانید اگر مالکی بخواهد در این شهر خانه خود را نوسازی کند، به این منظورکه، به جهت صرفه جویی در مصرف انرژی، از فناوری های مدرن استفاده نماید، ۳۰ هزار دلار به او می‌دهند؟!

 

  • تخفیف ۳۳ درصدی برای اجاره خانه در اوکلاهما

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

در شهر اوکلاهما تخفیف ویژه برای اجاره خانه اختصاص داده می‌شود. برای نمونه، اشخاصی که به صورت دورکاری با مرکزیت شهر اوکلاهما در حال فعالیت اند، از مزایای دریافت ۳۳ درصد تخفیف برای اجاره خانه در این شهر برخوردار هستند. این تخفیف متعلق به افراد دورکار، برای اجاره خانه فقط به مدت 3ماه است.

به همین منظور، برای اجاره یک واحد آپارتمان کاملاً مبله و با امکانات ویژه، در محله بروی آرتز، تخفیف ۳۳ درصدی منظور می‌شود.

جالب‌تر آنکه به منظور نقل مکان از شهری دیگر به این شهر، کمک هزینه ۱۰ هزار دلاری به افراد اختصاص داده می‌شود.

 

  • در نیویورک خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

در شهر بوفالو واقع در نیویورک، زمین‌هایی که ارزش و مرغوبیت پایینی دارند، و کسی خریدار آنها نمی‌شود، فقط با مبلغ یک دلار فروخته می‌شوند. با این ضمیمه که، خریداران ملزم هستند حداقل تا سه سال ساکن آن خانه باشند و آن را نفروشند.

به علاوه آنها باید در بازه زمانی ۱۸ ماه، تمامی تخلفات ناشی از ساخت و ساز آن ملک را رفع نمایند. اگرچه ممکن است در اولین نظر، به عمل نشاندن این الزامات آسان تلقی شود؛ اما، باید بگوییم نوسازی یک ملک نامرغوب چندان هم ساده نیست و اغلب هزینه زیادی را به خود اختصاص می دهد.

 

  • کمک هزینه های ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلاری برای خرید مسکن

خانه رایگان به شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به شهروندانی تعلق میگیرد؟

مالکان خانه در شهر بالتیمور مشوق هایی برای ساکنان محلی در نظر می گیرند. صاحبان خانه در این شهر، به ساکنین بومی کمک هزینه 5000 دلاری برای خرید اولین خانه شان اعطا می کنند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بدانیم که ساکنین محلی چه کسانی هستند، باید بگویم از ویژگی های این افراد این است که درآمد آنها از میانگین درآمد اهالی آن منطقه، 80 درصد پایین تر است.

اما فقط خانه اولی ها نیستند اگر شامل مشوق‌ها می شوند! بلکه کارکنان شهری هم 5000 دلار کمک هزینه برای خرید خانه دریافت می‌نمایند.

تخفیف ها و کمک هزینه ها به همین جا ختم نمی شود؛ بیشترین کمک هزینه به مبلغ 10000 دلار به خریدارانی تعلق می‌گیرد، که ملزم به نوسازی ساختمان تازه خریداری شده شان هستند.

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که، این کمک هزینه ها از چه منبعی تامین می‌شوند؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم: در هر سال، 30000 از افراد شهر انتخاب می شوند که مشوق ها را تامین کنند. و این افراد موظف اند دو بار در سال این بودجه را فراهم نمایند.

 

  • در شهر هارمونی کوچک تخفیف نقدی تا سقف ۱۲ هزار دلار دریافت نمایید.

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

شهروندان شهر هارمونی واقع در مینه سوتا، اگر بخواهند در این شهر یک خانه جدید بسازند، تا ۱۲ هزار دلار از کمک هزینه نقدی برخوردار هستند. دلیل این تخفیف ویژه می تواند این باشد که هارمونی به عنوان شهری کوچک که در جنوب مینه سوتا قرار دارد، جمعیت بسیار پایینی، یعنی حدود ۱۰۰ نفر دارد.

به همین دلیل، این شهر برای آنکه جمعیت خود را افزایش دهد، مشوق های ساخت مسکن را در نظر گرفته است. تخفیف ها برای ساخت و ساز در این شهر، برای همه سنین و با هر مقدار درآمدی تعلق می‌گیرد. اما درخواست ها بر اساس اولویت بندی پاسخ داده می شوند.

 

  • فقط یک دلار در گری برای خرید خانه کافی است.

 

خانه رایگان به شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به شهروندانی تعلق میگیرد؟

منطقه گری واقع شده در ایندیانا، در یک بازه زمانی، از یک طرح مبنی بر فروش ۸ خانه، فقط با قیمت ۱ دلار رونمایی کرد. در وب سایت مخصوص فروش خانه یک دلاری، حتی ۱۲ خانه  به صورت همزمان هم قرار گرفته است. نکته قابل توجه درباره این خانه ها آن است که، خریداران باید متعهد شوند که در مدت یک سال پس از خرید، خانه را تعمیر خواهند کرد. همچنین تا ۵ سال باید در آن خانه ساکن باشند.

 

  • در شهر اولالی ایتالیا خانه ۱.۲۵ دلاری به فروش میرسد.

خانه رایگان به شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به شهروندانی تعلق میگیرد؟

دهکده اولالی یک منطقه ماهیگیری در ایتالیا است. در حدود نیم قرن پیش در این منطقه، 2250 نفر جمعیت می زیسته اند. اما در طی گذشت نیم قرن، جمعیت بسیار کاهش یافته و به ۱۳۰۰ نفر رسیده است. به دلیل همین کاهش جمعیت، دولت تصمیم گرفته تعداد بسیار زیادی از خانه‌های خالی از سکنه و متروک شده ی واقع در این شهر را، به قیمت فقط ۱.۲۵ دلار به فروش برساند. تا بلکه جمعیت دوباره افزایش پیدا کند. خریدار ملک ملزم هستند ظرف مدت سه سال، نوسازی خانه را تکمیل نمایند.

 

در کشور ما خانه رایگان به شهروندانی تعلق میگیرد؟

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

پس از اشاره به تعدادی از شهرهای واقع در کشورهای خارجی و با عنایت به این نکته که در این شهر ها خانه را یگان به چه شهروندانی تعلق می گیرد؛ به سراغ کشور خودمان می آییم تا بررسی کنیم در این جا، خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

می‌دانیم که با وجود مسئله ی کمبود مسکن که در کشورمان با آن روبرو هستیم، حتی فکر کردن به اینکه خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟ هم دور از باور است. اما همه این انتظار و باورها به کنار، بیاید بررسی کنیم در کشورمان خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

در اردیبهشت ۱۴۰۰ اخباری مبنی بر اینکه خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟ منتشر شد. در این طرح، این وظیفه بر عهده شهرداری ها گذاشته شده است. بر این اساس، این ارگان موظف شده خانه بسازد و با اجاره بهای مناسب و ارزان آن را در اختیار شهروندانی که درآمد پایینی دارند، قرار دهد.

همچنین تعدادی از خانه‌ها هم به صورت کاملا رایگان، به شهروندانی که نیازمند هستند تعلق می‌گیرد. در ایران با توجه به افزایش روز افزون نرخ تورم، متعاقباً نرخ خرید خانه و به تبع اجاره خانه هم بالا و بالاتر رفته است. درنتیجه بسیاری از اقشار کم درآمد برای اجاره خانه با دشواری های جدی روبرو هستند.

اگر طرحی اجرا شود مبنی بر ساخت خانه و در اختیار قرار دادن آن برای اقشار ضعیف، امید وطراوت به زندگی این افراد باز می گردد.

البته گویا خبرهای خوبی در راه است. طرحی در مجلس توسط کمیسیون عمران در دست بررسی است؛ بر این اساس که شهرداری مکلف هستند خانه های مسکونی را بسازند و آنها را به صورت استیجاری و با قیمت بسیار پایین در اختیار شهروندان آسیب‌پذیر و کم‌درآمد قرار دهند.

اما در جواب اینکه خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟ باید گفت: بخشی از همین واحدها نیز به صورت رایگان و به اصطلاح خیریه در اجاره نیازمندان قرار داده می شود.

 

 

در طرحی که مسئول آن شهرداری‌ها هستند، خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

 

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

با توجه به اینکه ساخت این خانه ها توسط شهرداری‌ها صورت می‌گیرد، می‌توان گفت بسیاری از هزینه‌های ساخت مسکن از عهده شهرداری ها معاف است. به طور مثال هزینه های مربوط به خریداری زمین، دریافت مجوز پروانه ساخت و هزینه‌هایی که تامین نیروی انسانی برای ساخت و ساز در بر می‌گیرد، را نیازی نیست شهرداری بپردازد. چراکه آنها را در اختیار دارد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار سرمایه ای که شهرداری برای ساخت این خانه های مسکونی باید بپردازد، بسیار کمتر از هزینه‌ای است که یک پروژه غیردولتی با همین متراژ ساخته می‌شود. لذا، منطقی به نظر می‌رسد که شهرداری اجاره بسیار ارزان تری، به نسبت واحدهای مسکونی غیر دولتی دریافت نماید. به علاوه، اجرای این طرح ،نوعی سرمایه برای برای خود شهرداری ها هم به همراه دارد. با این مزیت که بسیاری از شهروندان آسیب‌پذیر و نیازمند هم سرپناهی برای زندگی خواهند داشت.

لازم به ذکر است که این طرح در حال بررسی و تدوین است و هنوز تصویب نشده است و صرفاً در حد یک خبر شفاهی است.

 

رویکرد جدید برای ساخت مسکن در ایران

با انتخابات سال ۱۴۰۰ در ایران و روی کار آمدن دولت جدید، اقداماتی برای ساخت مسکن برای هم وطنان در نظر گرفته شده است. پیرو اجرای طرح جدید، از اواخر مهر ماه، ثبت نام برای ساخت مسکن دولتی آغاز شده است. طبق این طرح، افرادی که هیچ خانه ای ندارند می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

آنچه که موجب به صرفه تر بودن این مسکن ها در مقایسه با مسکن های خصوصی می شود، رایگان بودن زمین است. درواقع در سرمایه ای که افراد برای ساخت این مسکن ها می پردازند، عملا پول زمین را نمی پردازند. برای صاحب خانه شدن از طریق این طرح، خانه اولی ها ابتدا باید درسامانه ثبت نام کنند. سپس مراحل بعدی که متعاقبا اعلام خواهد شد را طی نمایند.

 

خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟
خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟

خلاصه مطلب

در این مطلب برای آنکه پی ببریم خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟ ، لیست شهرهایی را آوردیم که به شهروندان خود به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم خانه اعطا می کنند. همچنین برخی از این شهر ها مشوق هایی را در نظر میگیرند، که افراد با انگیزه آنها خانه بخرند. البته ناگفته نماند که این خانه ها شرایط بخصوصی هم دارند. از جمله اینکه، افراد ملزم هستند تا مدت معینی آنها را نوسازی کنند، و اینکه تا مدت معینی از 3 تا 5 سال در آنجا ساکن باشند. مثلا در شهرهای: توکیو واقع در ژاپن، بوفالو واقع در نیویورک، اولالی واقع در ایتالیا یا گری واقع در ایندیا، خانه های متروک شده و خالی از سکنه به صورت رایگان یا اینکه با ارزش فقط 1 تا 4 دلار به فروش می رسند.

البته خریداران باید به ضمیمه ها نیز متعهد باشند. ازجمله سکونت تا زمان معین و نوسازی خانه در یک بازه زمانی تعیین شده. همچنین شهرهای اوکلاهما، بالتیمور، هارمونی و نیوهیون، با تخفیفات ویژه و کمک هزینه های شگفت انگیز، افراد می توانند خانه بخرند. این قیمت های باور نکردنی برای خرید خانه در این شهر ها دلایلی از جمله زیاد بودن تعداد خانه های متروک و خالی از سکنه و کاهش جمعیت در این شهر ها دارد.

در بررسی اینکه در کشور ما خانه رایگان به چه شهروندانی تعلق میگیرد؟ به این نکته رسیدیم که در اردیبهشت ماه سال1400، طرحی مبنی بر ساخت مسکن به کمیسیون عمران مجلس داده شد و مورد بررسی قرار گرفت. محتویات این طرح به این صورت بود که شهرداری ها به ساخت مسکن اقدام نمایند و سپس واحدهای ساخته شده راباقیمت بسیار پایین به قشر آسیب پذیر و نیازمند شهر، اجاره دهند. همچنین، بعضی واحدها هم به صورت کاملا رایگانه و به اصطلاح خیریه، در اجاره شهروندان نیازمند قرار گیرد.

البته لازم به ذکر است که اجرای این طرح برای شهرداری ها هزینه ای بسیار پایین تر از هزینه ای که مسکن های غیردولتی با همان متراژ ساخته می شوند، دارد. چرا که شهردار از بسیاری هزینه ها از جمله هزینه خرید زمین، دریافت مجوز پروانه ساخت

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.