بایون
بایون

خرید و فروش آپارتمان یا خرید و فروش ارز

خرید و فروش آپارتمان یا خرید و فروش ارز ، ممکن است این فکر به ذهنتان خطور کند که تکلیف ِاین مقایسه پیش از بسط دادن، از ابتدا مشخص است؛ اما قبل از هر نتیجه گیری زود هنگام، عجولانه و بدون پرداختن به جزئیات، بهتر است با آوردن اعداد و آمار به همراه مزایا و معایب از هر دو بازار خرید آپارتمان و ملک یا خرید ارز های رایج مانند دلار جمع بندی منطقی تری داشته باشیم و بدانیم برای ما با میزان سرمایه مشخص، کدامیک بهتر است، خرید و فروش آپارتمان یا خرید و فروش ارز؟

خرید و فروش آپارتمان
خرید و فروش آپارتمان – مشاورین املاک اصفهان & buy0n.com

آیا نقد کردن دلار راحت تر از ملک است؟

شیوه ها و امکان نقد کردن دلار، قیمت دلار که روبه روز به آن افزوده می شود، درآمد هایی که از طریق دلار حاصل می شوند و غیره، همگی در مقایسه با فروش و نقد کردن یک ملک مانند آپارتمان، تفاوت های فاحشی دارند. سودی که از طریق خرید و فروش آپارتمان به دست یک فروشنده می رسد به مراتب بیشتر از خرید دلار یا سایر ارز های رایج است. در بازار پر تلاطم ایران، اینکه هدف شما از سرمایه گذاری در یکی از این دو بازار چه باشد، بسیار مهم تر از مزایا و معایب هر کدام است.

سرمایه گذاری در زمینه خرید و فروش آپارتمان، جزء آن دسته از سرمایه گذاری هایی است که مالک تصمیم می گیرد به طور بلند مدت صاحب سود حاصل از فروش آن شود. این در حالی است که برای خرید و فروش ارز های مختلف مانند دلار، سود آن در طی کوتاه مدت نصیب فروشنده می شود و بسته به زمان سرمایه گذاری ( و تلاطم بازار) محدود است. لازم به ذکر است که کاهش قیمت در بازار خرید و فروش آپارتمان به ندرت به وجود می آید، اما این احتمال که قیمت دلار کاهش پیدا کند و سرمایه گذاران را با زیان مواجه کند، بیشتر است.

لازم به ذکر است که نقد کردن دلار و سایر ارز ها از خرید و فروش آپارتمان و املاک بسیار آسان تر است. شما با مراجعه به یک خریدار یا صرافی می توانید دلار های خریداری شده خود را سریعتر از آپارتمانی که به نامتان است بفروشید. دلیل این تفاوت را می توان ماهیت آپارتمان ها و ارز های رایج دانست؛ اغلب پول بهتر از سایر اشکال ِمادی، نقد شده و تبدیل به پول رایج می شود.

خرید آپارتمان بهتر است یا ساخت آپارتمان؟

اگر در زمینه‌ی املاک سرمایه گذاری کنید و بخواهید خرید و فروش آپارتمان را تجربه کنید، ممکن است این سوال در ذهنتان پدیدار شود که “خرید آپارتمان و فروش آن در آینده بهتر است یا اینکه از ابتدا زمینی خریداری شود، آپارتمان در آن ساخته شود و سپس به فروش برسد!؟”

اگر بخواهید سرمایه خود را در ساخت آپارتمان به جای خرید و فروش آپارتمان صرف کنید تا به این شیوه به سود برسید، باید دقیقا بدانید که هزینه ساخت یک آپارتمان کامل چقدر خواهد شد؟ آیا با بودجه ای که در اختیار دارید با هزینه ها همخوانی خواهد داشت؟ زیرا به جز ساخت یک آپارتمان ِکامل، طراحی داخلی، دریافت مجوز ها از شهرداری و سایر هزینه های مهم و جانبی وجود دارد که می تواند بخش زیادی از بودجه تان را به خود اختصاص دهد. همچنین اگر شرایط بازار خرید و فروش آپارتمان را چک کنید، بهتر می توانید در این رابطه تصمیم گیری کنید.

وقتی شرایط بازار خرید و فروش آپارتمان نوسانات زیادی دارد و جو ِآن ناآرام است، توصیه ی اکید کارشناسان این است که یا به خرید آپارتمان به جای ساخت روی آورید یا اینکه منتظر بمانید. اما به طور کلی، خرید آپارتمان به جای ساخت آن آسان تر است و شما را جلوتر می اندازد. ساخت آپارتمان بسیار زمانبر است (با عدم در نظر گرفتن اینکه زمان فروش آن). اما برای خرید و فروش آپارتمان هایی که مستقیما از یک فروشنده تهیه میکنید، فقط باید زمانی را برای فروش آن اختصاص داده و صبور باشید. اگر در شرایط ناآرام بازار اقدام به ساخت آپارتمان کرده و سپس برای فروش آن اقدام کنید، ممکن است با پایین آمدن قیمت آپارتمان (با توجه به محله و منطقه آن) روبرو شوید و جای آنکه سوده کنید، بیشتر متحمل ضرر شوید.

دلار
دلار – مشاورین املاک اصفهان & buy0n.com

مراحل ساخت آپارتمان چیست؟

به دلیل تاکید بر روی مشکلاتی که در پشت صحنه‌ی ساخت آپارتمان و سپس خرید و فروش آپارتمان برای شما به عنوان «سرمایه گذاری سود آور» به وجود می آید، بهتر است نگاهی به مراحل ساخت آن به طور کامل بیندازید؛ در این صورت راه پر پیچ و خمی که پیش رویتان است، شفاف تر خواهد شد:

فکر کنید زمین را خریده اید. مرحله اول دریافت مجوز های لازم است. وقتی سند زمینی که خریداری کرده اید در دستان تان باشد می توانید برای دریافت مجوز ساخت آپارتمان اقدام کنید. دریافت مجوز ساخت بسیار زمانبر است و باید بازدید از ملک توسط شهرداری انجام شود. بعد از آن باید با یک پیمانکار قرارداد ببندید. گودبرداری و پی ریزی ساختمان هم مرحله بعدی است. این مرحله برای ایجاد استحکام یک بنا انجام می شود.

سپس آرماتور بندی انجام می شود. این مرحله به ابتدایی ترین مرحله پی ریزی بدنه ساختمان مربوط می شود. در ادامه به ترتیب قالب گیری و بتن ریزی، قرار دادن اسکلت فلزی ساختمان، و در نهایت قالب بندی و سایر کارهای مرتبط انجام شود و در پایان ساخت باید تاسیسات و لوله کشی، عایق کاری ها و سپس سفید کاری و انجام کار های مربوط به سقف و دیوار ها به ترتیب پیگیری شود در نهایت به سراغ طراحی داخلی، گذاشتن کابینت ها، قرار دادن شوفاژ و وسایل حرارتی و سایر امکانات لازم بروید.

در نهایت، تصمیم گیری با شماست که برای خرید و فروش آپارتمان، از خرید زمین و ساخت آن شروع کنید و یا اینکه خرید از فروشنده را به طور مستقیم ارجح تر بدانید. با توجه به دشواری ها و پیگیری های لازم در ساخت و فروش آپارتمان، سودی که از آن حاصل می شود با فروش آپارتمان ِاز پیش ساخته شده متفاوت است.

سرمایه گذاری
سرمایه گذاری – مشاورین املاک اصفهان & buy0n.com

ساخت آپارتمان ریسک پذیری بالایی نیاز دارد؟

ورود به هر حوزه ای برای سرمایه گذاری و خرید و فروش، ریسک ِمربوط به خود را دارد و شما به عنوان یک سرمایه گذار باید بتوانید ریسک ها را پیش بینی کنید و خود را برای مقابله با آنها آماده نمایید. قطعا ساخت آپارتمان در مقایسه با خرید و فروش آپارتمان به صورت مستقیم، ریسک بیشتری دارد؛ افزایش قیمت مصالح، کاهش قیمت زمین و تحولات بازار مسکن، بر روی آینده ای که برای سرمایه خود متصور هستید، تاثیر می گذارد.

هر چقدر قیمت مصالح بیشتر باشد، قیمت خرید و فروش آپارتمان هم بیشتر خواهد شد و خریداران بسیار کمتر و دایره ی محدود تری از افراد به سراغ شما می آیند. در بازار این روزهای املاک (و حتی ارز های رایج) خریداران به گروه های خاصی تقسیم بندی شده اند؛ افزایش قیمت ملک این دسته بندی ها را ایجاد کرده است. بنابراین اگر برای گروه خاصی از خریداران و سرمایه گذاران (برای کسب سود بیشتر) در فکر ساخت آپارتمان باشید، بهتر می توانید آپارتمان خود را به فروش برسانید. اما اگر فقط هدف شما سرمایه گذاری و افزایش ارزش و بهای آپارتمانی است که مستقیم از فروشنده خریداری میکنید، بهتر است روش خرید و فروش آپارتمان به طور مستقیم را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که برخی از زمین ها یا خانه های کلنگی برای تبدیل شدن به آپارتمان شرایط خاصی دارند که می توانند روی قیمت خرید و فروش آپارتمان تاثیر گذار باشند (خرید ارزان تر زمین)؛ مثلا قرار گرفتن در محله ای قدیمی دور از خیابان اصلی یا مرکز شهر. توجه داشته باشید که اگر در آن محل اقدام به ساخت آپارتمان کنید، برای فروش آن باید بیشتر تلاش کنید و بیشتر منتظر بمانید، چون هرکسی ترجیح نمی دهد تا در محلی دور از دسترس به خیابان های اصلی، سکونت داشته باشد.

خرید و فروش آپارتمان یا خرید و فروش ارز
خرید و فروش آپارتمان یا خرید و فروش ارز – مشاورین املاک اصفهان & buy0n.com

خرید و فروش آپارتمان یا خرید و فروش ارز؟

هر یک از بازار های نامبرده، شرایط خاص خود را دارند. خرید و فروش آپارتمان به دلیل اوج گیری همیشگی قیمت در آن، غالبا محبوب تر از ارز های رایج است. در عین حال، نقد کردن ارز ها آسان تر از تبدیل یک آپارتمان به پول نقد است. همچنین اگر بخواهید برای خرید و فروش آپارتمان از صفر و مرحله ساخت آن شروع کنید باید بیشتر هزینه کرده و ریسک های بیشتری هم به جان بخرید. از این رو، تا وقتی اهداف تان از سرمایه گذاری و اقدام به خرید و فروش در این دو بازار مختلف را تعیین نکرده اید، پیشنهاد می کنیم که دست به هیچ اقدام نزنید.

سرمایه گذاری و خرید و فروش آپارتمان:

  • سرمایه تان در خرید و فروش آپارتمان به طور امن و مطمئن به شما (با توجه به تورم کنونی در ایران) باز خواهد گشت.
  • در صورتی که موفق به فروش آپارتمان نشوید، می توانید آن را اجاره دهید.
  • کنترل پذیری بیشتر
  • نقدشوندگی کند تری دارد.

سرمایه گذاری و خرید و فروش ارز:

  • نوسان قیمت آن بسیار زیاد است.
  • نقدشوندگی سریعی دارد.
  • حجم بازار بزرگی دارد.

کدام یک را انتخاب کنیم؟ برای اینکه بتوانید انتخاب هوشمندانه تری برای برگزیدن ِیکی از بین این دو بازار بگیرید باید به فاکتور هایی مانند در نظر گرفتن میزان دارایی تان و احتمال سود بیشتر از آن، محفوظ ماندن سرمایه اولیه (حتی اگر هیچ سودی کسب نکنید)، امکان تقسیم سرمایه بین دو بازار دقت کنید؛ به معنا که اگر بودجه ای که در اختیار دارید زیاد است، می توانید آن را تقسیم کرده و در هر دو بازار اقدام به خرید و فروش نمایید (البته با در نظر گرفتن شرایط هر دو بازار).

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.