بایون
بایون
در هنگام خرید

در هنگام خرید ملک، خریداران ساختمان باید به چه نکاتی توجه کنند؟

 

در هنگام خرید ملک، خریداران ساختمان باید به چه نکاتی توجه کنند؟

خریداران ساختمان در زمان خریداری ملک، بایستی به نکاتی توجه داشته باشند. در این مقاله به ذکر آنها پرداخته و به تفصیل آنها را مرور می کنیم. همراه ما باشید.

در هنگام خرید ملک، خریداران ساختمان باید به چه نکاتی توجه کنند؟
در هنگام خرید ملک، خریداران ساختمان باید به چه نکاتی توجه کنند؟

اگر بخواهیم تنها به یکی از اتفاق های مهم و پرچالش در زندگی هر کسی اشاره کنیم، به ناگزیر بایستی از خرید ملک صحبت کنیم. بدون شک خیل کثیری از افراد تا به حال دست کم یکبار تجربه اش را داشته اند.

خرید خانه بایستی اصولی و مطابق با مهمترین معیارها باشد. چرا که اگر انتخاب مناسب نباشد و یا خریدار بعد از مدت زمان کوتاهی  به هر دلیلی نسبت به خرید پشیمان گردد، دیگر راه برگشتی وجود نخواهد داشت و این مهم می تواند خسارت آفرین نیز تلقی گردد. به همین بهانه در ادامه بعضی از مهمترین نکات را بررسی خواهیم کرد که باید مورد توجه خریداران ساختمان قرار بگیرد.

 

1 آلودگی صوتی:

خریداران ساختمان باید توجه داشته باشند که موضوع آلودگی صوتی در خیابان های بزرگ و معابر اصلی بیشتر است. از اینرو اگر به دنبال آرامش و سکوت هستید از خرید ساختمان در این گونه معابر جدا خودداری نمایید.

2 حریم شخصی

اگر در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی به دنبال ملک هستید باید توجه داشته باشید که واحد ها در مجاورت یکدیگر نباشند. البته مجاورت دورادور کمتر باعث سلب آرامش است. اما مجاورت نزدیک ( به عنوان مثال کنار هم قرار گرفتن درهای ورودی) می تواند مشکل ساز باشد.

3 روشنایی

بعضی از افراد خانه های نورگیر را ترجیح می دهند و این در حالی است که بعضی دیگر از افراد از خانه های تاریک و کمتر نورگیر استقبال می کنند. با این حساب خریداران ساختمان باید متوجه باشند که اگر خرید خانه نورگیر مورد نظرشان است حتما به منابع نور توجه ویژه ای داشته باشند. این منابع باید تامین کننده نور خانه بوده و چیزی سد راهشان نباشد.

4 مشاعات

قطعا سطح فرهنگ اهالی مجتمع بر کیفیت زندگی اعضا تاثیر گذار است. لذا قبل از خرید ملک باید نسبت به این مسئله توجه ویژه ای کرد. مشاعات، از مهمترین آیتم هایی است که تا حد زیادی می تواند به شفافیت این موضوع منتهی گردد. لذا مشاعات شلوغ و بی مدیریت نشان از فرهنگ پایین دارد و در طرف دیگر مشاعات مرتب و با نظم و ترتیب نشانگر بالا بودن سطح فرهنگ و همچنین وجود آسایش در یک ساختمان است که خریداران ساختمان باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

نکات مهم برای خریداران ساختمان
نکات مهم برای خریداران ساختمان

 

نکات مهم برای خریداران ساختمان

5 عریض بودن راه پله

عریض بودن راه پله هم به ارزش ساختمان اضافه می کند و هم شرایط اسباب کشی آسان فراهم می آورد.

6 پارکینگ

وجود پارکینگ سندی، الزامی است. چرا که چنین پارکینگی تا حد زیادی می تواند امنیت خودرو شما را تامین کند. منظور از پارکینگ سندی نیز پارکینگی است که محل و موقعیت آن به دقت در سند قید گشته باشد. با این حال محل قرارگیری پارکینگ اهمیت دارد. چرا که اگر این آیتم در یک موقعیت کور باشد برای هر بار وارد کردن و خارج کردن اتومبیل به دردسر خواهید افتاد. در همین زمینه لازم به ذکر است که پارکینگ هایی که بصورت پشت سر هم یا اصطلاحا مزاحم قرار گرفته باشند معمولا جزو بدترین نوع پارکینگ محسوب می شوند. چون اگر ماشین شما در جلو باشد برای هر بار وارد کردن یا خارج کردن اتومبیل باید از صاحب ماشین عقبی اجازه بگیرید و از او بخواهید اتومبیلش را جا به جا کند و اگر ماشین شما در عقب باشد ماشین جلویی برای هر بار جا به جایی مزاحم شما خواهد شد. پس خریداران ساختمان باید به این موضوع واقف باشند.

7 پارکینگ مهمان

وجود پارکینگ مهمان الزامی نیست اما به ارزش خانه می افزاید.

8 شیب پارکینگ

حتی الامکان بهتر است ساختمانی را برای خرید و یا سکونت انتخاب نمایید که پارکینگ آن شیب نداشته باشد. چراکه خروج از پارکینگ شیب دار در روزهای برفی سخت است. همچنین در هنگام باران و آب گرفتگی معابر، به دلیل شیب ورودی ممکن است آب به داخل پارکینگ وارد شود.

9 واحد های اکازیون

واحد های طبقه اول هم از مزیت و هم از عیب برخوردارند. نزدیک بودنشان به کف، مزیت آنهاست. لذا اگر آسانسور خراب شود، ساکنین طبقه اول مشکلی از بابت تردد نخواهند داشت. اما عیب این واحد ها که باعث می شود ارزش انتخاب نداشته باشند سر و صدای همیشگی آنهاست. لذا تردد اعضا و سر و صدای ناشی از این تردد برای ساکنین طبقه اول دردسر آفرین است. بطور خلاصه باید گفت که واحد های طبقه اول پر سر و صدا هستند.

10 دسترسی به مراکز رفاهی

دسترسی به بازار، دسترسی به سوپر مارکت، دسترسی به نانوا، دسترسی به مدرسه، دسترسی به درمانگاه و… همگی از جمله مواردی هستند که در هنگام خرید خانه باید لحاظ شوند. لذا خریداران ساختمان باید به تمامی آنها توجه داشته باشند.

11 بالکن

اگر قصد دارید خانه آپارتمانی خریداری کنید حتما نسبت به وجود تراس و یا بالکن اطمینان حاصل نمایید. البته این در حالی است که تمایل داشته باشید لباس هایتان را در محیط آزاد خشک کنید.

خریداران ساختمان باید به چه موضوعاتی توجه کنند؟
خریداران ساختمان باید به چه موضوعاتی توجه کنند؟

خریداران ساختمان باید به چه موضوعاتی توجه کنند؟

12 نکات ایمنی

نکات ایمنی جزو مهمترین الزامات است که در بیشتر موارد مورد غفلت و سهل انگاری واقع می گردد. انشعابات ساختمان، تاسیسات آب و برق و گاز، و ایمنی هر یک از این آیتم ها بایستی برای خریداران ساختمان مهم تلقی شود. باید گفت که نکات ایمنی از زیبایی ساختمان مهم تر بوده و لحاظ نمودن هر یک از آنها اولویت بیشتری دارد.

13 عایق بندی

اگر می خواهید سکونت شما با آرامش و آسایش همراه باشد باید نسبت به وجود عایق های حرارتی، صوتی و رطوبتی اطمینان حاصل نمایید.

14 ترافیک

شلوغی و ازدحام مخل آسایش خواهد بود و این نکته جزو بدیهیات است. لذا وضعیت ترافیک درب منزل، نکته ی مهمی است که تحت هیچ شرایطی نباید مورد غفلت واقع گردد. خریداران ساختمان حتی الامکان باید در مکانی به خرید اقدام کنند که ترافیک در آنجا در روان ترین حالت ممکن باشد. در صورت وجود ترافیک، کیفیت تردد روزانه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

15 کیفیت نمای ساختمان

نمای ساختمان، چهره ساختمان است و زشتی و زیبایی آن اهمیت دارد. لذا خریداران ساختمان باید نمای ساختمان را مورد توجه قرار دهند. قطعا نمای نو، سالم و زیبا به ارزش ساختمان اضافه می کند.

16 تعداد طبقات

پیش از خرید  به تعداد طبقات و تعداد واحدهای موجود در ساختمان توجه داشته باشید. اگر زندگی در یک ساختمان خلوت مورد نظرتان است باید ملکی را انتخاب کنید که طبقات کمی داشته باشد.

17 دریافت رسید

خریداران ساختمان باید توجه داشته باشند که پس از پرداخت وجوه مورد نظر ( کمیسیون املاک و…. ) رسید دریافت کنند.

18 امنیت محله

شناسایی محله، شناخت همسایه ها، شناخت مردم محل در یک جلسه میسر نیست. برای انجام این مهم باید چند دفعه در محل رفت و آمد داشته باشید. با پرس و جو و دقت می توانید از شرایط امنیت محله و امنیت ساختمانی که در آن ساکن هستید با خبر شوید.

19 سن بنا

خریداران ساختمان باید توجه داشته باشند که اگر بنا کم سن باشد بهتر است. بناهای با سن زیاد مشکلات متعددی دارند.

20 قوانین انحصار وراثت

چنانچه ساختمان انتخابی، وراثتی باشد. مطابق با قوانین انحصار وراثت، در زمان معامله، تمامی وراث باید حضور داشته باشند.

مهمترین مسائل حقوقی در زمان خرید ملک
مهمترین مسائل حقوقی در زمان خرید ملک

 

مهمترین مسائل حقوقی در زمان خرید ملک که خریداران ساختمان باید به آن توجه داشته باشند

 تا اینجا بعضی از موارد مهم در رابطه با خرید ساختمان را به اختصار شرح دادیم. در ادامه بعضی از مهمترین مسائل حقوقی را در همین باره ذکر خواهیم کرد.

1 مدارک ملک

بررسی کامل مدارک و یا وکالت نامه قانونی، گام اول برای خرید ملک تلقی می شود که بایستی به صورت دقیق مورد توجه قرار بگیرد. با این حال گفته می شود که چنانچه قیم یا وکیل به جای فروشنده قولنامه ای را امضا می کند، اطلاعات کامل شخص فروشنده و صحت آن اطلاعات بایستی در نظر گرفته شوند. به طور خلاصه تطبیق اطلاعات مالک اصلی با مدارک صاحب سند الزامی و غیر قابل اغماض است.

2 بررسی وضعیت سند

خریداران ساختمان باید توجه داشته باشند که شرایط ملک و وضعیت سند یک رکن اساسی برای خرید ملک است. در نظر گرفتن وضعیت ساختمان از نظر ثبت شدن سند در دفاتر اسناد، ثبت شدن سند در شهرداری، ملحقات، مشاعات، وضعیت نقشه، وثیقه ای بودن، توقیفی بودن و… در زمان خرید بسیار اهمیت دارد.

از اینرو لازم است که خریدار از وضعیت حال حاضر سند مطلع شود و در این باره اطلاعات لازم را کسب نماید.

هرگز به گفته ها اکتفا نکنید
هرگز به گفته ها اکتفا نکنید

هرگز به گفته ها اکتفا نکنید

3 مشاهده

هرگز به صحبت ها اکتفا نکنید و پیش از انجام معامله ملک یا ساختمان کذایی را ببینید. تمامی جوانب را در نظر بگیرد. اگر شک و شبهه ای وجود دارد حتما بپرسید. خریداران ساختمان باید دقت داشته باشند که پس از سپری شدن پروسه خرید برای انجام تحقیقات دیر است و زمان مناسب برای بررسی و تفحص قبل از خرید می باشد. پس دقت لازم را مبذول نمایید.

4 عدم پرداخت بصورت یکجا

خریداران ساختمان باید دقت داشته باشند که مبلغ قرارداد را یکجا پرداخت نکنند. پس تا زمان تحویل کامل، لازم نیست تا کل وجه را واریز کنید. گفتنی است که تحویل کامل ملک، به دریافت فیزیکی ختم نشده، و پس از انتقالات ثبتی سند به انجام می رسد.

نتیجه اینکه خریداران ساختمان باید توجه داشته باشند که انجام تمامی این فرایندها ( خرید، ثبت سند، نقل و انتقال) زمانبر و طولانی است و بایستی در انجام آنها دقت لازم مبذول گردد. در این مقاله از نکات مهم در هنگام خرید ساختمان گفتیم. لطفا اگر نکته ی اشاره نشده ای هست، اضافه بفرمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.