بایون
بایون
خرید اپارتمان اصفهان

صفر تا صد خرید آپارتمان در اصفهان

صفر تا صد خرید آپارتمان در اصفهان

صفر تا صد خرید آپارتمان در اصفهان

در این مقاله از خرید آپارتمان، مذاکرات پیش از خرید، مقررات تنظیم قولنامه، رقم پیش پرداخت و…. خواهیم گفت. همراه ما بمانید .

در این بازار پر تلاطم، مسکن در زیر سایه رشد شدید قیمت ها قرار دارد. اما این مسئله به هیچ عنوان باعث نمی شود تا افراد قید خرید خانه را بزنند.

خرید خانه پروسه ای دارد که شما به عنوان خریدار باید صفر تا صد آن را بلد باشید. اطلاع از مراحل مختلف خرید خانه به شما کمک می کند تا آگاهانه تر جلو بروید و در نهایت خریدی مطمئن و مقرون به صرفه داشته باشید.

مراحل خرید آپارتمان

مراحل خرید آپارتمان

به همین دلیل در این مقاله مرحله به مرحله خرید آپارتمان را بررسی می کنیم:

مرحله اول: بنگاه خرید و فروش ملک

در مرحله اول شما باید بطور شخصی و یا با کمک از بنگاه معاملات املاک، مسکن مورد نظرتان را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن خانه اکثر مراحل در بنگاه معاملات املاک به انجام می رسند به عنوان مثال پس از خرید آپارتمان باید سند را انتقال دهید. به منظور انتقال سند باید به بنگاه های معاملات املاک مراجعه نمود. معمولا روال کار بدین صورت است که در بنگاه بین شخص خریدار و شخص فروشنده یک قولنامه تنظیم می شود. برای تنظیم قولنامه ارائه اسناد شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی و… لازم است. در غیر این صورت نمی توان میان خریدار و فروشنده قولنامه ای را تنظیم کرد. اگر قرار باشد فروشنده و خریدار میان خودشان شرط و شروطی را تنظیم کنند، تمامی شروط بایستی در بنگاه معاملات املاکی و در قولنامه ذکر شوند.

تخلیه شدن خانه در یک موعد خاص، رنگ آمیزی خانه قبل از تحویل و… از جمله شروطی هستند که بایستی به دقت در قولنامه ذکر گردند. گفتنی است که امضا کردن قولنامه به معنای به رسمیت شناختن تمامی شرط و شروط است. چنانچه بعد از خرید یکی از طرفین به تعهداتش پایبند نبود، طرف دیگر می تواند از طریق قانون طرف دیگر را به اجرای تعهدات مجبور کند.

  • در زمان تنظیم سند چه ترفندهایی برای کلاهبرداری وجود دارد؟

اگر خریدار هستید باید به این نکته وقوف داشته باشید که پیش از خرید خانه نشانی و مشخصات ملک را مطالعه نمایید. چرا که کم نیستند کیس هایی که در آنها فروشنده ملکی را به مشتری نشان می دهد اما در قولنامه و سند مشخصات و آدرس ملک دیگری را درج می نماید. لذا در زمان خرید آپارتمان و خرید خانه به این نکات توجه کنید.

همچنین در زمان معامله ملک هیچ گاه کل مبلغ را بطور یکجا نپردازید و سعی کنید حداقل پیش پرداخت را بپردازید.

اگر قصد معامله دارید اما دو دل هستید و احتمال می دهید در آینده نسبت به خرید پشیمان شوید بهتر است پیش از بستن قرارداد رسمی کمترین پیش پرداخت را پرداخت نمایید. در این صورت اگر بعدها نسبت به خرید پشیمان شدید هزینه کمتری را به عنوان خسارت پرداخت خواهید کرد.

در همین زمینه لازم به ذکر است که در زمان فسخ معامله، درصدی از مبلغ پیش پرداخت به عنوان خسارت در نظر قرار خواهد گرفت. با این حال بدیهی است که اگر مبلغ پیش پرداخت کم باشد مبلغ کمی به عنوان خسارت در نظر قرار خواهد گرفت. لذا پرداخت کمترین مبلغ برای ودیعه عاقلانه ترین کار ممکن بنظر می رسد.

همچنین باید گفت که انتقال قطعی سند رسمی بعد از امضای قولنامه و تسویه حساب با فروشنده انجام خواهد شد.

مبایعه نامه

 

مبایعه نامه

فرصت زیادی در اختیار ندارید

در مبایعه نامه تنها یک ماه الی 40 روز برای شما در نظر گرفته خواهد شد. در این فرصت شما بایستی تمامی روندهای قانونی نقل و انتقال را به انجام برسانید. مدت زمان تعین شده مبایعه نامه، قطعی است و در صورت انجام ندادن کارهای نقل و انتقال در این مدت زمان شما بایستی رقم قابل توجهی را به عنوان خسارت پرداخت کنید. گفتی است که ابطال قولنامه نیز از دیگر ضررها و خساراتی است که افراد در صورت عدم توجه به زمان قانونی یک ماه الی 40 روز انجام نقل و انتقالات، متحمل خواهند شد.

پس به هیچ عنوان در زمان خرید آپارتمان انجام این کار را به دقیقه 90 موکول نکنید چون نقل و انتقال فرایندی زمانبر است و حتی در صورت انجام به موقع هم ممکن است وقت کم بیاورید.

لازم است در بنگاه چه مقدار پول پرداخت کنیم؟

حق کمیسیون و تنظیم قولنامه از فرمول خاصی پیروی می کند. بر اساس قانون مبلغ این آیتم برابر با 1 درصد قیمت ملک است. البته متراژ خانه و موقعیت جغرافیایی آن از دیگر آیتم هایی هستند که میتوانند در تعین مبلغ پرداختی به بنگاه تاثیرگذار باشند. همچنین گفتنی است که میزان مبلغ حق کمیسیون در شهرها و استان های مختلف متفاوت است. وظیفه پرداخت این مبلغ ( حق کمیسیون) بر عهده ی فروشنده است و گاهی مشتری و فروشنده توافق می کنند تا این مبلغ را بصورت نصف نصف یا 50 50 بپردازند.

اهمیت استعلام سند

اهمیت استعلام سند

مرحله دوم: استعلام از سند

بعد از خرید آپارتمان لازم است تا نسبت به واقعی بودن یا جعلی بودن سند، اطلاعات کسب کنید.

کسب اطلاع راجع به این مهم تنها با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد ممکن و شدنی است. علاوه بر واقعی یا جعلی بودن، در گروه بودن یا نبودن سند نیز، از جمله مواردی است که با استعلام قابل ردیابی است.

لازم به ذکر است که متاسفانه بعضی از فروشندگان ملک، از این مورد سوء استفاده می کنند و املاک غیر واقعی را به افراد می فروشند. نکته ی مثبت این است که با اخذ استعلام سند، وقوع چنین کلاهبرداری تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

استعلام از سند چگونه و ظرف چند روز به انجام می رسد؟

گفتنی است که این عمل معمولا به صورت اینترنتی به انجام می رسد. در واقع بین دفاتر اسناد رسمی و ثبت، یک شبکه مجازی انحصاری وجود دارد. تمامی اطلاعات ملک در این شبکه درج گشته اند. از اینرو استعلام یکی از بهترین و قابل اطمینان ترین روش ها برای انجام معامله است. مدت زمان لازم برای اجرای این کار به طور متوسط 1 الی 3 روز می باشد. لذا در زمان خرید آپارتمان استعلام گرفتن از سند، واجب است.

استعلام از سند چقدر هزینه دارد؟

به منظور استعلام از سند معمولا مبلغ کمی پرداخت می شود. اما اگر این کار چند مرحله ای شود و در حین انجام آن مشکل خاصی رخ دهد، این فرایند ممکن است هزینه را بیشتر کند.

خرید خانه های وام دار

ممکن است ملک مورد نظر شما بعضی از وام ها و تسهیلات بانکی را به خودش اختصاص داده باشد. در چنین شرایطی ممکن است خانه همچنان در گرو بانک بوده باشد و این امر برای مشتری دردسر آفرین است.

با این حال قبل از هر چیز باید از صاحب ملک بپرسید. که آیا مراحل تسویه و آزاد سازی خانه به انجام رسیده یا خانه همچنان در گرو بانک است و کار تسویه به انجام نرسیده است؟

با این حال اگر فروشنده از تسهیلات بانکی استفاده کرده باشد و مراحل فک رهن را به انجام رسانده باشد باز هم، سر و کار شما به بانک خواهد افتاد. شما به عنوان خریدار باید 2 هفته الی 1 ماه زمان گذاشته و در موعد های مختلف به بانک مراجعه کنید. بایستی مراحل را به انجام برسانید و از بانک بخواهید تا برگه های تسویه را برای دفتر ثبت ارسال کند.

تسهیلات مسکن

تسهیلات مسکن

تسهیلات مسکن

  • اگر خریدار بخواهد از تسهیلات مسکن استفاده کند:

چنانچه خانه نوساز باشد و شخص خریدار بخواهد از وام ها و تسهیلات مالی استفاده نماید بایستی هم خریدار و هم فروشنده برای تنظیم سند به بانک مسکن رفته و یک قرارداد را در آنجا به امضا برسانند. این مرحله می تواند کمی طولانی و پیچیده باشد اما در نهایت یک نامه از طرف بانک به دفترخانه ارسال می شود و پس از گذراندن مراحل اداری تسهیلات به خریدار ارائه می گردند.

اگر مالک ملک از وام و تسهیلات استفاده کرده باشد اما مراحل تسویه حساب را به انجام نرسانده باشد:

در این شرایط وقوع دو اتفاق حتمی است.

اول اینکه دفترخانه از بانک مورد نظر استعلام می گیرد. با دریافت این استعلام به شما خواهند گفت که چه بخشی از این مبلغ پرداخت شده و چه مقدار از آن در نوبت پرداخت قرار دارد. سپس شما میتوانید به بانک مراجعه کرده و از بانک بخواهید تا وظیفه پرداخت مابقی مبلغ را به شما واگذار نماید. سپس بانک شرایطی را برای شما در نظر خواهد گرفت و شما تنها با پذیرش این شرایط می توانید وظیفه پرداخت مبلغ را بر عهده بگیرید.

شروط بانک چه هستند؟

برای پرداخت مابقی مبلغ وام و تسهیلات بانکی و خارج کردن خانه از رهن بانک, بانک شروطی را پیش روی شما که خریدار ملک هستید قرار خواهد داد.

1 شما باید دست کم 10 درصد از مبلغ مابقی وام را به صورت یکجا واریز کنید.

2 شما باید از مالک وکالت گرفته و بدین طریق وظیفه پرداخت مابقی مبلغ را بر عهده بگیرید.

این یعنی تا پایان زمان تسویه حساب، وام بانکی به نام مالک خواهد ماند و بعد از اتمام مراحل تسویه حساب، شما میتوانید سند خانه را به نام خودتان بزنید.

این مساله باز چند نکته دارد که در زمان خرید آپارتمان باید به آن توجه نمایید.

1 ممکن است قبل از اتمام مراحل تسویه حساب، مالک فوت کند. در چنین صورتی چون خانه به نام مالک بوده مساله انحصار وراثت رخ می دهد و این موضوع میتواند برای خریدار مشکلات اساسی را ایجاد نماید.

2 امکان دارد خریدار از پرداخت اقساط طفره برود. در صورت وقوع چنین اتفاقی احتمالا سر و کار فروشنده و بانک با دادگاه خواهد بود. اینها نکاتی بودند که در زمان خرید آپارتمان، (مخصوصا آپارتمانی که در رهن بانک قرار دارد)، بایستی مورد توجه و دقت قرار بگیرند.

عوارض و پرداخت مالیات

 

عوارض و پرداخت مالیات

عوارض و پرداخت مالیات، نکته ی دیگری است که در زمان خرید آپارتمان باید به آن دقت داشته باشید.

منظور از پرداخت عوارض و مالیات، تسویه حساب های مربوط به ادارات دارایی و مالیات است. که در این مرحله فروشنده باید به اداره شهرداری منطقه مراجعه کرده و عوارض مربوطه را بپردازد. عوارض مربوط به نوسازی و پسماند از جمله مبالغی هستند که در این مرحله بایستی پرداخت شوند.

همچنین در صورت تمایل، فروشنده میتواند به خریدار وکالت داده و از خریدار بخواهد تا این مراحل را به جای او به انجام برساند. با این حساب گفتنی است که پرداخت تمامی هزینه های مربوط به مالیات و دارایی بر عهده فروشنده است. و هزینه ای بر دوش خریدار نخواهد بود.

زمان

زمان

زمان

مدت زمان لازم برای انجام تسویه چقدر است؟

برای تسویه با شهرداری این کار خیلی وقت گیر نبوده و در خوشبینانه ترین حالت دو الی 3 ساعت زمان می برد. اما در رابطه با اداره دارایی، کار تسویه می تواند 2 الی 3 روز زمان ببرد.

تسویه با اداره دارایی:

  • در روز اول لازم است سند، کپی از سند، گواهی پایان کار، مدارک شناسایی صاحب سند، کد رهگیری بنگاه و … را به اداره مالیات ارائه نمایید.
  • در روز دوم مبلغی برای شما تعیین می شود. این مبلغ مربوط به مالیات بوده و شما می توانید آن را به صورت کارت به کارت واریز نمایید. همچنین می توانید برای پرداخت آن به بانک ملی مراجعه نمایید.
  • در روز سوم برگه ای تحت عنوان برگه تسویه مالیات برای شما صادر می شود. با دریافت این برگه کار تسویه حساب به انجام می رسد. گفتنی است که برای خرید آپارتمان باید نسبت به تک تک این موارد و نحوه ی انجام آنها آگاه بود.

مرحله آخر: پایان پروسه نقل و انتقال

این مرحله در زمان خرید آپارتمان، مرحله ای مهم و کلیدی تلقی می شود. پس از گذراندن مرحله تسویه با ادارات مالیات و دارایی نوبت به نوشتن بنچاق برای خریدار می رسد. در این بنچاق، سند ملک بطور رسمی به فردی که ملک را خریداری کرده است انتقال پیدا می کند. در پایان این مرحله باید به شما تبریک گفت چرا که مراحل سخت و نفس گیر خرید خانه دقیقا در همین جا به پایان می رسد. پس از پرداخت تمامی صورت حساب های مربوطه و همچنین درج مشخصات شما به عنوان خریدار و مالک جدید ملک، دفترخانه یک موعد را مقرر می دارد. در این موعد شما باید به دفترخانه کذایی مراجعه کرده و چند امضای دفتری را به انجام برسانید.

گفتنی است که خرید آپارتمان سختی ها و چالش های خاص خودش را دارد اما گذر از تمامی این چالش ها تنها با آگاهی امکان پذیر خواهد بود. که ما تا اینجا سعی کردیم مهمترین این مراحل را عنوان کنیم.

خرید آپارتمان به صورت قسطی:

حتما شما تا به حال آگهی های مربوط به خرید آپارتمان به صورت قسطی را دیده اید. خرید آپارتمان به صورت قسطی از مزیت برخوردار است. چرا که معمولا آپارتمان هایی که به شیوه اقساط خریداری می شوند نسبت به آپارتمان هایی که به صورت نقد به فروش می رسند از قیمت کمتری برخوردارند.

خرید آپارتمان در اصفهان

 

خرید آپارتمان در اصفهان

در ادامه مقاله صفر تا صد خرید آپارتمان در اصفهان، بعضی از بهترین مناطق اصفهان را به شما معرفی خواهیم کرد.

در ابتدا گفتنی است که بر خلاف بعضی از شهرهای کشور که در آنها مناطق شمالی جزو مناطق خوب و اعیان نشین به حساب می آیند، در شهر اصفهان این مناطق جنوبی هستند که لقب بهترین مناطق را به خود اختصاص داده اند و دانستن این نکته در زمان خرید آپارتمان در اصفهان لازم و ضروری است.

  • خرید آپارتمان در مرداویج: گران ترین مرحله اصفهان

این منطقه گران و لوکس از دروازه شیراز شروع شده و تا چهار راه فرایبورگ ادامه دارد. همچنین خیابان کارگر تا کوی استادان نیز بخشی از محدوده این محله به حساب می آیند. برج کبوتر ( یکی از معروف ترین سازه های گردشگری اصفهان) در این محله واقع شده است. این محله محل سکونت افراد ثروتمند بوده و قیمت زمین در آن به نسبت سایر مناطق بالا است.

  • خرید آپارتمان در محله شیخ صدوق:

این محله در نزدیکی رود زاینده رود قرار داشته و به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود. از محدوده پل فردوسی تا خیابان آزادگان را شیخ صدوق شمالی و محدوده چهار راه شیخ تا برج کبوتر را شیخ صدوق جنوبی می گویند. امکانات رفاهی و آموزشی زیادی در این منطقه وجود دارند. که وجود تمامی آنها از شیخ صدوق یک محله خوب و قابل قبول ساخته است. از میان این امکانات میتوان به مراکز خرید و کتابخانه بزرگ میرداماد اشاره کرد.

محله مشتاق اصفهان

  • محله مشتاق اصفهان:

محله مشتاق یکی از بهترین محله ها برای خرید آپارتمان است. مشتاق 3 بخش دارد. مشتاق 1، مشتاق 2، و مشتاق 3 که همگی به نام محله مشتاق شناخته می شوند. مجاورت این محله با رود زاینده رود، و وجود پارک ها و فرهنگسراها در این محله از آن یک موقعیت عالی و اکازیون ساخته است. البته گفتنی است که قیمت خانه در این محله نسبتا بالا می باشد. اما کیفیت این محله مساله ای مهم است که باعث می شود خانه های گران آنجا ارزش خرید داشته باشند.

  • خرید آپارتمان در محله عباس آباد:

درختان سر به فلک کشیده چنار، بارزترین مشخصه محله عباس آباد هستند. عباس آباد یکی از امن ترین، خوش آب و هوا ترین، مرکزی ترین و با ارزش ترین مناطق در شهر اصفهان است. این محله نیز جزو مناطق گران و البته قدیمی شهر اصفهان می باشد. با وجود تمامی این مزایا عباس آباد یکی از مطلوب ترین مناطق برای خرید آپارتمان است.

همانطور که ملاحظه کردید خرید آپارتمان مراحل و چالش های گسترده ای دارد. در این مقاله به ذکر این چالش ها پرداختیم و راهکارهای لازم را ذکر نمودیم. در پایان نیز بعضی از معروف ترین مناطق شهر اصفهان را معرفی کردیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.