بایون
بایون

طرح مسکن ملی به چه صورت است؟

طرح مسکن ملی به چه صورت است؟

طرح مسکن ملی جهت یاری به دهک های متوسط و پایین درآمدی در تأمین مسکن در زمستان سال 1398 و در دولت یازدهم مطرح گردید. طرح مسکن ملی توسط وزارت راه و شهرسازی و در چارچوب احداث تقریباً 400 هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شد. ولی یکی از سؤالات مطرح در این زمینه، زمان تحویل طرح مسکن ملی می باشد؟

طرح مسکن ملی به چه صورت است؟
درباره طرح مسکن ملی-«مشاورین املاک اصفهان % بایون»

احداث 100 هزار واحد مسکونی این طرح در نقاط مختلف کشور با ارجحیت شهرهای با جمعیت زیر 100 هزار نفر به بنیاد مسکن محول گردید. لازم به ذکر است که دولت وظیفه تأمین زمین های مورد نیاز این طرح را برعهده داشت.

طبق آمار ارائه شده توسط وزیر راه و شهرسازی، ثبت نام تقریباً یک میلیون و ششصد هزار نفر در دو مرحله اول این طرح صورت گرفت. در این مقاله می خواهیم آخرین تغییر و تحولات در زمینه تسهیلات و هزینه های طرح مسکن ملی را مورد بررسی قرار داده و همچنین به زمان تحویل واحدهای این طرح و چالش های پیش روی آن اشاره کنیم.

اردیبهشت ماه تا مرداد ماه، زمان تحویل واحدهای طرح مسکن ملی

از جمله خبرهای امیدوار کننده این روزها در حوزه مسکن برای افرادی که در پی خانه دار شدن از طریق طرح ملی مسکن هستند، می تواند افتتاح واحدهای این طرح توسط وزیر راه و شهرسازی باشد.

بر اساس اظهارات وزیر راه و شهرسازی محمد اسلامی در فروردین ماه امسال: هم اکنون در قالب طرح اقدام مسکن ملی، به احداث 530 هزار واحد که ده هزار پروژه را شامل می شود و 3 ماه فعالیت را می طلبد، مشغول هستیم.

همچنین وی افزود: در مجموع فعالیت های آغاز شده از اواخر سال 1398 در سطح کشور، تاکنون موفق به افتتاح حدود 11 هزار واحد طرح مسکن ملی شویم.

امروز بنیاد برکت که طرح های اقدام ملی را در چارچوب همین طرح افتتاح نمود، در واقع آغاز تحویل طرح های مسکن می باشد که امید به آماده سازی دست کم 100 هزار واحد مسکن طرح ملی از اردیبهشت تا مردادماه را داریم.

همچنین وزیر راه و شهرسازی ادامه داد، برای طرح مسکن ملی در اردیبهشت ماه نیز یک افتتاح بزرگ دیگر را در پیش خواهیم داشت.

نحوه محاسبه هزینه احداث واحدهای طرح ملی مسکن

بر اساس اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در فروردین ماه سال 1400، محاسبه قیمت احداث واحدهای طرح ملی مسکن و تحویل آنها، بر مبنای قیمت تمام شده صورت خواهد گرفت. علاوه بر آن، از منابع داخلی بانک ها، محل آورده متقاضیان طرح و همچنین منابع صندوق پس انداز مسکن یکم، تأمین مالی احداث واحدها انجام می گیرد.

نحوه محاسبه هزینه احداث واحدهای طرح ملی مسکن
هزینه احداث واحدهای طرح ملی مسکن-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»

همچنین معاون وزیر راه و شهرسازی نیز با تأیید هزینه احداث مسکن ملی بر اساس قیمت تمام شده، افزود، اینکه قیمت این واحدها بر مبنای قیمت تمام شده است را در قراردادهای طرح ملی مسکن نیز ذکر کردیم و نهایتاً 5 تا 10 درصد تغییر در قیمت ها را با توجه به رشد هزینه هایی از قبیل فولاد و سیمان، شاهد خواهیم بود.

دریافت هزینه مابه التفاوت قیمت تمام شده هر متر از واحدهای این طرح، با قرارگیری موضوع تعدیل قیمت در قراردادهای پیمانکاری مسکن ملی، بر اساس رقم مصوب شورای مسکن در نهایت از خریدار صورت می گیرد.

اظهارات مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید

خبری را مبنی بر مخالفت بعضی از انبوه سازان جهت احداث مسکن ملی با متری 4.2 میلیون تومان در اسفندماه سال 1399 منتشر کرد و بر امضای قراردادهای متری 2.7 میلیون تومان تأکید نمود.

طاهرخانی اظهار کرد: تاکنون تغییری در رقم ذکر شده صورت نگرفته و درصدد امضای قرارداد ساخت طرح مسکن ملی در بعضی از شهرهای جدید با همان قیمت مصوب شورای مسکن هستیم، به نحوی که با انبوه سازان محلی در شهرهای جدید استان اصفهان همچون فولادشهر و شهر مجلسی با همین رقم مصوب به توافق دست یافته ایم. وظیفه ما پشتیبانی از منابع مالی مردم خواهد بود.

همچنین وی در ادامه افزود: مجبور به قراردادن تعدیل قیمت در قراردادهای پیمانکاری طرح ملی مسکن هستیم و در صورت بیشتر شدن قیمت تمام شده واحدها از متری 2 میلیون و 750 هزار تومان، متقاضی بایستی اقدام به تأمین مابه التفاوت نماید، وگرنه، پیمانکار به صورت نیمه کاره پروژه را رها خواهد کرد. ولی به گفته بعضی از سازندگان: ما اقدام به قرارداد بستن متری 4.2 میلیون تومان در همان ابتدای کار خواهیم نمود و در صورت بیشتر شدن، اقدام به دریافت آن از متقاضی خواهیم کرد.

 

تفاهم انجام شده بین یکی از بانک های عامل و وزارت راه و شهرسازی

انواع تسهیلات برای طرح مسکن ملی

  • سه نوع تسهیلات در طرح مسکن ملی در نظر گرفته شده است، بعضی از متقاضیان اقدام به سپرده گذاری در صندوق پس انداز یکم نموده اند که امکان دریافت وام جهت خرید مسکن را در گذشته و بین 80، 120 و 160 میلیون تومان داشته اند. در حال حاضر این افراد، قادر به استفاده از این وام با توجه به تفاهم انجام شده جهت احداث طرح مسکن ملی هستند.
  • برخی دیگر می توانند در طرح ملی مسکن، به سراغ دریافت وام بافت فرسوده بروند که در قسمتی از این وام، از منابع داخلی بانک و همچنین از منابع صندوق توسعه به میزان 100 میلیون تومان استفاده شده است. باید بدانید وام نهایی از منابع داخلی بانک های عامل مانند بانک مسکن به مبلغ 75 تا 150 میلیون تومان با کارمزد 18 درصد می باشد که در 12 سال پرداخت می گردد.
  • طبق تفاهم‌ نامه‌ ای که بین یکی از بانک ها و وزارت راه و شهرسازی در رابطه با ساخت مسکن با قیمت ارزان و طرح مسکن ملی امضا گردیده است، قرار بر این شد که یک وام قرض الحسنه 150 میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد به تعداد 50 هزار نفر از دهک کم درآمد جامعه پرداخت شود. ناگفته نماند کسانی که تازه ازدواج کرده اند، خانواده‌ های کم درآمد و سرپرستان خانوار هایی با سه فرزند یا بیشتر، در اولویت این طرح می باشند.
طرح مسکن ملی
طرح مسکن ملی-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»
وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد افرادی که در اولویت دریافت این وام قرار دارند، از سوی معاونت مسکن به بانک معرفی می گردند. اجرای این تفاهم نامه به مدت سه سال است و بازپرداخت تسهیلات نیز 60 ماه اعلام شده است.اسلامی بیان کرد تفاوتی که این تفاهم‌ نامه با طرح ‌های دیگر ساخت مسکن ارزان قیمت دارد این است که در این طرحی که تازه به امضا رسیده، مشارکت مردم در سازندگی و توسعه مسکن در زمینه تامین سرمایه قرض الحسنه، با تسهیلات 150 میلیون تومانی با بازپرداخت 5 ساله صورت پذیرفته است.

بیمه راهی جهت اعتماد بیشتر خریداران و ایمنی طرح مسکن ملی

از آنجایی که یکی از اساسی ترین دغدغه های خریداران کیفیت واحد های مسکن ملی می باشد، لذا بیمه کیفیت گامی در جهت اعتماد متقاضیان و ایمنی مسکن می باشد که باید مد نظر قرار گیرد. بر این اساس، معاون راه و شهرسازی در زمستان سال 1399 خبر از ورود صنعت بیمه برای ساختمان های طرح مسکن ملی در کشور برای اولین بار خبر داد و گفت، این تفاهم‌ نامه با هدف اطمینان بیشتر مشتریان نسبت به کیفیت بالای طرح‌ مسکن‌ ملی امضا شده است. در واقع این واحدها از نظر کیفیت تا چند سال بیمه شده اند. همچنین خریداران باید بدانند که هزینه های احتمالی در آینده برای آنها وجود نخواهد داشت.

محمود محمد زاده در ادامه افزود: با مذاکرات چند ماهه و استعلام گسترده ای که انجام شده، یک شرکت بیمه ای جهت همکاری بیمه پروژه های طرح مسکن ملی انتخاب گردید. در حقیقت این شرکت جهت رفع عیوب اساسی این طرح با همکاری معاونت مسکن و ساختمان اقدام به بیمه تمامی واحد های مسکن ملی می ‌نماید.

معرفی برخی خدمات این نوع بیمه

به طور کلی خدمات بیمه ای واحدهای مسکن ملی عبارتند از، عیوب سازه ای، نما، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، آسانسور، عایق و بیمه ‌های زلزله و آتش سوزی که در صورت تمایل متقاضیان، با تخفیفات ویژه ارائه می گردد.

بیمه راهی جهت اعتماد بیشتر خریداران و ایمنی طرح مسکن ملی
بیمه راهی جهت اعتماد بیشتر خریداران و ایمنی طرح مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین به یکی از مزایای این شرکت بیمه اشاره نمود و گفت در بیمه مربوط به واحدهای ساختمانی طرح مسکن ملی خریداران می توانند 30 درصد را نقد و مابقی را طی اقساط سه ساله پرداخت نمایند که یک رویداد بزرگی در کیفیت هر چه بیشتر صنعت ساختمان و اعتماد مشتریان و بهره برداری از این واحدها در آینده ای نزدیک محسوب می ‌شود.

آیا دولت بعدی پاسخگوی طرح مسکن ملی و تحویل به موقع واحد ها می باشد؟

در واقع با توجه به ماه‌ های پایانی دولت دوازدهم، متقاضیان به این فکر می کنند که آیا دولت جدید می ‌تواند پاسخگوی طرح مسکن ملی باشد یا نه؟ در این خصوص معاون راه و شهرسازی پیش تر اظهار کرده بود، با اینکه در ماه های آخر دولت فعلی می باشیم، ولی دائماً به طراحی پروژه های مسکونی جدید برای شروع می پردازیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال دارد این طرح همانند طرح مسکن مهر در واگذاری به دولت بعدی دچار فرسایش شود، بیان نمود که از همان ابتدای شروع طرح مسکن ملی این موضوع مطرح شد که با قیمت تمام شده عرضه گردد. در این راستا، هیچ نرخ ثابتی را اعلام نکرده ایم. وی افزود: در واقع ما تنها به تامین زمین این پروژه می پردازیم و با پرداخت تسهیلات نیز قسمتی از هزینه ساخت پروژه ‌ها را متقبل می ‌شویم. از این رو، هیچ خریداری نمی تواند ادعا کند که از ابتدای شروع مبلغ معینی را جهت ساخت واحد مسکونی به او اعلام داشته اند.

این مقام مسئول تاکید نمود که به هیچ عنوان ساخت پروژه های مسکونی بر عهده دولت نمی ‌باشد و یکی از علت ‌هایی که در طرح مسکن ملی این طرز فکر وجود داشته، تصور اشتباه آنها از طرح ‌های قبلی بوده است. اما هرگز دولت به ساخت و ساز مسکن نپرداخته است. دولت فقط زمین در اختیار سازندگان می گذارد و در بعضی مواقع کمک ‌هایی را در زمینه صدور پروانه، مالیات و بیمه ارائه می نماید.

آیا دولت بعدی پاسخگوی طرح مسکن ملی و تحویل به موقع واحد ها می باشد؟
پاسخگویی دولت بعدی به تحویل بموقع مسکن ملی
در پایان باید بگوییم که امروزه به علت افزایش قیمت مسکن، متقاضیان باید امیدوار باشند که دولت در زمینه طرح مسکن ملی به همه وعده ‌های خود عمل خواهد کرد و با تحویل به موقع این واحدهای مسکونی، طبقه پایین و کم درآمد جامعه به نحو مطلوبی می توانند خانه دار شوند.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.