بایون
بایون

فاکتورهای مهم در نیازمندیهای ملک

.نیازمندیهای املاک به چند دسته مهم تقسیم می‌شوند. دسته اول مربوط به امکانات داخلی آپارتمان یا ملک است. دسته دوم وابسته به موقعیت جغرافیایی ملک خواهد بود. دسته سوم قوانینی است که در مورد خرید و فروش ملک در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنیم هر ۳ دسته را به‌طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

فاکتورهای مهم در نیازمندیهای ملک
نیازمندیهای ملک-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»

نیازمندیهای ملک از نظر امکانات داخلی

خارجی ساختمان

کیفیت کلی سازه : در واقع باید بررسی کنید که درب‌های ورودی و خروجی ساختمان از کیفیت کافی برخوردار هستند این موضوع به امنیت کلی ساختمان مربوط می‌شود و تاثیر زیادی روی ارزش آن خواهد داشت. می‌بایست بررسی نمایید که آپارتمان انتخاب‌شده از نظر نقشه در موقعیت درستی قرار گرفته‌است یا نه‌. آیا محل قرارگیری اتاق خواب‌ها درست است؟ پذیرایی در موقعیت خوبی قرار گرفته‌است یا خیر.

کیفیت گاز کشی درون ساختمان : فشار آن می‌بایست چک شود دقت کنید که اگر وضعیت گازکشی ساختمان ضعیف باشد و یا لوله‌ها دچار پوسیدگی شده باشند خرید آپارتمان مورد نظر پیشنهاد نمی‌شود.

لوله‌های آب و فاضلاب ساختمان : بهتر است که لوله‌ها از جنس فشار قوی و یا چدن باشد تا در درازمدت شرایط خوبی داشته باشد و کیفیت آن کاهش نیابد.

سیم‌کشی برق آپارتمان‌ها : از مهم‌ترین نیازمندیهای ملک محسوب می‌شود بنابراین می‌بایست فشار برق و میزان روشنایی حاصل از آن بررسی شود.

فاکتورهای مهم در نیازمندیهای ملک
نیازمندیهای ملک-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»

وضعیت انشعابات آب، گاز و برق : بهتر است وضعیت ملک را در ساعت‌های مختلف از شبانه‌روز مورد بررسی قرار دهید. تا میزان نورگیری و عوامل محیطی آن بررسی شود.

داشتن انبار : در واقع آپارتمان‌های کوچک نیاز به انبار دارند تا بسیاری از وسایل در آن قرار بگیرد و نظم بهتری در ساختمان ایجاد شود.

تعداد واحدهای آپارتمان : از دیگر نیازمندیها در خرید محسوب می‌شود و بهتر است که بطور کلی تعداد واحدها بیش‌از ۳۰ مورد نباشد تا شلوغی بیش‌ازحد ایجاد نشود چون دراین‌صورت مدیریت بسیار دشوار می‌شود. تعداد واحد در هر طبقه اهمیت زیادی دارد در واقع بهتر است که در هر طبقه نهایتاً ۲ واحد وجود داشته باشد. معمولاً تعداد واحدهای بیش‌از ۴ مورد مشکلات زیادی ایجاد می‌کند و سبب بروز هرج‌ومرج در ساختمان می‌شود.

داخل ساختمان

وضعیت کابینت‌ها و کمدهای آپارتمان : آپارتمان‌های کوچک معمولاً از نظر وضعیت کابینت ضعیف هستند یعنی تعداد کابینت‌های اجرا شده برای آن‌ها بسیار کم است. از سوی دیگر بارها دیده‌شده است که کمد مربوط به لباس برای آپارتمان‌ها طراحی نمی‌شود. بنابراین باید دقت کنید که آپارتمانی که انتخاب می‌کنید از نظر وضعیت کمد و کابینت در شرایط خوبی قرار داشته باشد.

چک کردن سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان : بهتر است از موتورخانه‌ها و شوفاژخانه ها بازدید نمایید و مطمئن شوید که دستگاه‌ها بسیار قدیمی نیستند. بررسی سیستم اعلام حریق بسیار مهم است و باید بررسی شود که آیا ایمنی کلی ساختمان رعایت شده‌است یا خیر.

سروصدا : اگرحساس هستید بهتر است طبقه همکف و اول را انتخاب نکنید.

تعداد پنجره‌های ملک : از موضوعات بسیار مهم در زمان خرید ملک است. درصورتی‌که ساختمان تنها ۱ پنجره داشته باشد شرایط استفاده از نور طبیعی برای شما بسیار سخت خواهد بود. بنابراین دقت کنید که تعداد پنجره‌های موجود حداقل ۲ و بیشتر باشد.

سیستم تهویه مربوط به سرویس بهداشتی و حمام : بسیاری از سرویس‌های بهداشتی هیچ فضایی برای عبور و مرور هوا ندارند. این‌موضوع باعث می‌شود که درنهایت بوی نامطبوعی در منزل ایجاد شود. بنابراین بررسی کنید که سیستم تهویه مطبوع در داخل سرویس بهداشتی قابلیت نصب داشته باشند.

وضعیت سقف و کف : بسیار مهم و می‌بایست از متریال کاملاً با کیفیت استفاده شود.

فاکتورهای مهم در نیازمندیهای ملک
نیازمندیهای ملک-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»

 

کف‌پوش ها و پوشش دیوار : اگر از کاغذ دیواری را برای دیوارها استفاده‌شده است بهتر است قابلیت شستشو داشته باشند. این‌ موضوع سبب می‌شود تا در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی شود.

داشتن بالکن : دقت کنید که داشتن بالکن برای هر خانه ۱ نکته مثبت محسوب می‌شود. یک موضوع بسیار مهم این است که واحدهای بالاتر حتما نیاز به بالکن دارند.

نورگیر بودن آشپزخانه و اتاق نشیمن : این مورد را در اولویت قرار دهید دقت کنید که شرایط نورگیر برای آشپزخانه سبب می‌شود تا فضای کلی منزل بسیار عالی باشد. شرایط نورگیر بودن اتاق خواب‌ها بسیار سلیقه‌ای است و بستگی به خریدار ملک دارد.

در مورد نیازمندیهای ملک هر ایده‌ای که در ذهن خود دارید می‌توانید با مشاوران املاک بایون در میان بگذارید تا راهنمایی‌های لازم در اختیار شما قرار بگیرد و پیشنهادات مهم شما ارائه شود.یک موضوع مهم که بخشی از نیازمندیهای ملک در سال ۱۴۰۰ شناخته شده‌است وضعیت امنیت ملک است یعنی می‌بایست شرایط امنیتی کل ساختمان ارزیابی شود و موقعیت ملک به‌طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد بنابراین سعی کنید در خرید ملک نیازمندیها را به‌دقت بررسی نمایید.

خانه شمالی بخریم یا جنوبی؟

حتما برای شما هم پیش‌آمده است که در زمان خرید ملک در مورد شمالی یا جنوبی بودن آن از شما سوال می‌شود. بنابراین چه خوب است اطلاعات شما در زمینه شمالی و جنوبی بودن ملک ارزیابی تکمیل شود. کسانی که علاقه زیادی به نورگیر بودن خانه دارند حتما باید به شرایط شمال و جنوبی آن دقت کنند.

به‌طورکلی خانه‌هایی که در ابتدا حیاط و بعد بنای آن‌ها وجود دارد خانه شمالی گفته می‌شود در مقابل خانه‌هایی که در ابتدا بنا و پس‌از آن حیاط قرار گرفته از خانه جنوبی نامیده می‌شود.

برخی از خانه‌ها هستند که به‌صورت شمالی و جنوبی ترکیبی طراحی شده‌اند یعنی در ورودی آن‌ها از هر ۲ سمت اجرا شده‌اند. مثلاً درب کوچه به سمت شمال وارد حیاط می‌شود و یک درب سمت خیابان وجود دارد و در قسمت جنوبی بوده و وارد بنا می‌شود. اصطلاحی که برای این خانه‌ها در نظر گرفته می‌شود ۲ کله است.

فاکتورهای مهم در نیازمندیهای ملک
نیازمندیهای ملک-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»

حال سوال اینجاست که چطور باید شمالی و جنوبی بودن آپارتمان را تشخیص دهیم؟

دقت کنید که این‌موضوع نیاز به تخصص بالایی دارد و باید برخی از موارد را در نظر بگیرید.

نحوه تشخیص خانه شمال و جنوب

برای تشخیص شمالی یا جنوبی بودن آپارتمان می‌توانید از این ترفند استفاده نمایید. فرض کنید وارد کوچه‌ای شده‌اید که ۲ سمت شما آپارتمان‌های مختلفی قرار دارند حال اگر در وسط کوچه بایستید به‌طوری‌که دید شما به شمال جغرافیایی باشد ۱ ردیف و ساختمان‌ها روبروی شما قرار می‌گیرد و ۱ ردیف از ساختمان‌ها پشت سر شما قرار دارند به‌این‌ترتیب سمت راست و چپ شما مربوط به امتداد کوچه می‌شود. در این حالت بر اساس جهت‌یابی جهت شمال کوچه یعنی روبه‌روی شما همان خانه‌های شمالی بوده و ساختمان‌هایی که پشت سر شما قرار دارند ساختمان جنوبی محسوب می‌شود.

فاکتورهای مهم در نیازمندیهای ملک
نیازمندیهای ملک-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»

چه تفاوتی بین ساختمان شمالی و جنوبی وجود دارد؟

حال می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا در لیست نیازمندیهای ملک، شمالی و جنوبی بودن آن بسیار مهم است.

اولین و مهم‌ترین تفاوتی که بین خانه‌های شمالی و جنوبی مطرح است، نورگیری خانه است. خانه هایی که به صورت چند واحدی و در یک ساختمان قرار دارند می بایست از نظر وضعیت شمالی و جنوبی مورد بررسی قرار بگیرند بنابراین این موضوع را مورد ارزیابی قرار دهید.

ساختمان‌های جنوبی از هر ۲ سمت یعنی سمت کوچه و سمت حیاط نورگیر هستند. این ساختمان‌ها نیازی به نورگیری و پاسیو ندارند به‌طورکلی کسانی که به ساختمان‌های نورگیر علاقه زیادی دارند می‌توانند ساختمان‌های جنوبی را انتخاب کند. این مدل از ساختمان‌ها امکان تامین پارکینگ‌های بیشتری را فراهم می‌سازند.

ساختمان‌های شمالی فقط از سمت حیاط نورگیر هستند بنابراین نیاز به ۱ پاسیو یا نورگیر اضافی دارند.

به‌طورکلی خانه‌های شمالی از نظر متراژ بزرگ‌تر هستند و تهویه طبیعی ایده‌آل‌تری دارند نمای خانه‌های شمالی نیز بهتر است.

نور خانه‌های جنوبی گرم و دل‌پذیر است و به‌طورکلی فضای آن‌ها در زمستان بسیار عالی خواهد بود. معمولاً در مناطق سردسیر خانه‌های جنوبی گزینه بهتری محسوب می‌شوند خانه‌های شمالی برای فصل‌های تابستان انتخاب بهتری هستند.

فاکتورهای مهم در نیازمندیهای ملک
نیازمندیهای ملک-«مشاورین املاک اصفهان & بایون»

نیازمندیهای ملک برای خانواده‌های پرجمعیت

خانواده‌های پرجمعیت معمولاً نیاز به خانه‌هایی دارند که دارای حیاط باشد. تعداد اتاق‌خواب های بیشتر داشته باشد، و معمولاً به‌صورت تک واحد طراحی‌شده باشد تا مزاحمتی برای سایر همسایه‌ها ایجاد نکند.

نیازمندیهای ملک برای زوج‌های جوان

یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب ملک برای زوج‌های جوان، امنیت ملک است.

دقت نمایید که بسیاری از آپارتمان‌های چند واحدی هنوز از نظر امنیت در شرایط خوبی قرار ندارند. بنابراین زوج‌های جوان باید به این‌موضوع دقت بیشتری داشته باشند.

نیازمندیهای ملک برای افراد سالمند

سالمندان معمولاً از نظر شرایط سنی و جسمی و روحی نسبت‌به افراد جوان کم‌حوصله‌تر هستند. بنابراین نیاز به انتخاب ملکی برای سالمندان خواهد بود که در موقعیت منطقه‌ای خلوت و آرام قرار داشته باشد.

از سوی دیگر چه خوب است که سیستم لوله‌کشی و سیم‌کشی ساختمان کاملاً تضمین‌شده باشد تا سالمندان نیاز به هزینه و زمان زیادی برای برطرف کردن مشکلات ملک نداشته باشد.

نیازمندیهای ملک برای افراد مجرد

مهم‌ترین نکته‌ای که افراد مجرد و تنها برای انتخاب ملک باید دقت نمایند امنیت آن است. به‌طورکلی کسانی که به‌تنهایی زندگی می‌کنند می‌بایست از نظر موقعیت پنجره و درب ملک اطمینان کامل داشته باشند در غیر این صورت امنیت زیر سوال می‌رود.

بهتر است محله‌هایی برای خرید ملک را انتخاب کنید که امنیت آن‌ها تضمین‌شده است. یکی از موضوعاتی که این روزها بیشتر بررسی می‌شود نیازمندیهای ملک برای کسانی است که در شهرهای بزرگ مشغول به کار هستند، در این حالت بهتر است که آپارتمان‌های کوچک انتخاب شود تا نیازی به هزینه زیاد نباشد و بطور کلی می بایست سیستم برق‌کشی و شرایط آن کاملاً تضمین‌شده در نظر گرفته شود.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.