بایون
بایون
مراحل ساخت املاک

مراحل ساخت املاک

تمام مراحل ساخت املاک

ساخت املاک مسکونی مرحله های گوناگونی دارد اولین مرحله برای این کار خرید زمین مناسب و اخذ مجوزهای قانونی برای ساخت است که از این مرحله شروع می شود و تا زیباسازی نما و ساخت محوطه و اجرای فضای سبز ادامه خواهد داشت. هزینه ساخت ساختمان به موارد متعددی گره خورده است یکی از آنها زمان و قیمت مصالح است که این روزها نوسانات زیادی دارد و نمی تواند برای ساخت املاک هزینه تمام شده دقیقی را پیش بینی کرد چون ممکن است در اواسط ساخت به شکل غیر قابل باوری قیمت مصالح تغییر کند.

خرید زمین

خرید زمین یکی از اساسی ترین مرحله ساخت ملک است که بسیاری از مردم چنین تصوری را ندارند و بعضا با خرید زمین های با کاربری غیره با مشکل مواجه می شوند. باید قبل از خرید زمین استعلام های مورد نیاز از شهرداری انجام شود تا این اطمینان حاصل شود زمین مورد نظر برای ساخت و ساز مشکلی ندارد.

مرحله دوم در خرید زمین دقت به سند ملک است که در رهن بانک یا ضمانت قضایی نباشد. همچنین از لحاظ فنی نیز باید توجه کنید که موقعیت زمین چگونه است چون زمین های دو بر برای ساخت و ساز مناسب تر هستند.

در ضمن در خرید زمین نیز به این نکته توجه کنید که خانه های کلنگی و زمین های که در مناقصه بانک هستند با قیمت مناسب تری می توانید تهیه کنید.
اخذ مجوز ساخت

مالکین برای اخذ مجوز ساخت املاک باید اصل مدارکی همچون سند ملی، شناسنامه، کارت ملی را به همراه داشته باشند و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی مدارک مورد نیاز را که شهرداری در سامانه تعیین کرده است را کامل کنند.

بعد از اینکه مرحله تشکیل پرونده به پایان رسید مرحله بازدید از زمین با اندازه گیری ابعاد و عرض گذر و همچنین موقعیت مجاورین شروع خواهد شد و بعد از مراحل اداری دستور تهیه نقشه صادر خواهد شد. با نهایی شدن نقشه ها، پرداخت عوارض و تایید نظام مهندسی درخواست تعیین ناظر داده می شود. پروانه ساخت دو سال اعتبار دارد و به همین مدت نیز قابل تمدید است.

ساختمان سازی

انتخاب پیمانکار از مراحل ساخت املاک

بعد از اینکه مجوز ساخت املاک را دریافت کردید برای آغاز ساخت و ساز با پیمانکار منتخب خود قرارداد منعقد کنید. توجه داشته باشید در انتخاب پیمانکار مواردی همچون توان مالی، سوابق اجرایی، توان فنی و خوشنامی را مدنظر قرار دهید. اگر می خواهید ساختمانی اصولی و با کیفیت را بسازید حتما در انتخاب پیمانکار توانمند دقت کنید.

شروع عملیات اجرایی

بعد از اخذ مجوز و تعیین پیمانکار عملیات اجرای ساخت املاک آغاز می شود که شامل مراحل گوناگونی است. در مرحله اول برای افزایش استحکام ساختمان گودبرداری انجام می شود. در ساخت املاک گودبرداری بر اساس تعداد طبقات ساخت و شرایط زمین مدنظر انجام می شود.

بعد از پی کنی برای بهتر پی ریزی کردن و ایجاد مقاومت بتن روان در کف گودال ریخته می شود. قبل از ریختن بتن روان بهتر است زمین خیس شود تا آب بتن جذب خاک نشود.

ساخت خانه

آرماتوربندی و اجرای اسکلت از مراحل ساخت املاک

از آنجایی که بتن مقاومت کششی ندارد برای مقاوم سازی بتن آرماتور بندی انجام می گیرد که ساختمان را در برابر زلزله مقاوم می کند. در آرماتوربندی میلگردها به همراه محصولات فولادی با هم در کنار هم قرار می گیرند و در نهایت اطراف میلگردها توسط تخته های مخصوص قالب بندی گرفته می شود و مرحله بتن ریزی انجام می گیرد.

آرماتور بندی ربطی به سازه بتنی یا فلزی ندارد و باید برای هر دو نوع سازه انجام شود و ضروری است.

بنیان ساختمان توسط اسکلت حفظ می شود اسکلت در حال حاضر با دو نوع فلزی و بتنی ساخته می شود. به دلیل اینکه هزینه سازه فلزی بالاتر است معمولا کارفرمایان اسکلت بتنی را انتخاب می کنند اما در اصل بنابر تفاوت این دو نوع اسکلت باید آگاهانه و بر اساس شرایط انتخاب شوند.

بعد از ساخت اسکلت مرحله سقف زنی انجام می شود که سقف به چندین چهارگوش تقسیم می کنند و با استفاده از تیرچه و مصالحی که هم عایق صدا و هم عایق حرارت هستند پر می شوند.

نازک کاری ساختمان

با استفاده از بلوک یا آجر و بر اساس نقشه ای که تهیه شده است بین ستون ها تیغه یا دیوار کشیده می شود. دیوارهای بیرونی نسبت به دیوارهای داخلی ضخیم تر هستند و معمولا دیوار 20 سانتی در نظر گرفته می شود و برای داخل دیوار 10 سانتی ساخته می شود.

لوله کشی آب، فاضلاب، گاز و برق کشی نیازمند نقشه اجرای است که پس از دیوار چینی باید بخشی از آنها که جزو زیر ساخت های ساختمان است انجام شود. در ساخت املاک توجه به نازک کاری هم به اندازه اسکلت سازی دارای اهمیت است.

برای زیبا سازی و جمع و جور کردن ساختمان گچ کاری، کاشی کاری، ساخت پله ها و کف سازی کارهای هستند که توسط استادکاران مجرب انجام می شوند و بعد از این مراحل نیز مابقی کارهای لوله کشی و سیم کشی از جمله نصب کلید و پریزهای برق و نصب شیرآلات انجام خواهد گرفت.

خانه سازی

نما از مراحل ساخت املاک

در ساخت املاک امروزه توجه ویژه ای به نما می شود این توجه به اندازه نمای داخلی اهمیت دارد و افرادی که ساختمان می سازند نمای ساختمان را با استفاده از سیمان های رنگی، کامپوزیت یا سنگ کاری تکمیل می کنند.

اگر تمام نماهای ساختمان در یک محله یا شهرک نماسازی شود دار زیباسازی شهر بسیار پر اهمیت است و در حال حاضر هم در خیلی از شهرهای کشور تا کار نماسازی انجام نشود شهرداری پایان کار صادر نمی کند.

ایزوگام داخل سرویس ها و پشت بام، کابینت کاری، نصب درب های داخلی و بیرونی، نصب پنجره ها و… بخشی دیگر از کارهای است که باید در ساخت املاک انجام بگیرد.

برای صدور پایان کار مراحل زیر لازم است

• تشکیل پرونده

• بازدید کارشناس

• تعیین هزینه

• صدور پایان نامه

جمع بندی ساخت املاک

برخی از افراد تمایل دارند در حوزه ساخت املاک سرمایه گذاری کنند و خود به عنوان کارفرما وارد کار شوند که با توجه به مراحلی که گفته شد توجه ویژه ای داشته باشند، معمولا انتخاب پیمانکار با تجربه برای این کار خیلی می تواند کمک حال باشد.

مراحل و ریز کاری های ساختمان سازی بسیار زیاد است که باید به ترتیب و اصولی انجام شود. اگر در مرحله ای از ساخت و ساز یکی از مجریان کار را بدرستی انجام ندهد و دارای تجربه کافی نباشد ممکن است بقیه مراحل کار را نیز با مشکل مواجه کند.

برای ساخت و ساز نیز تسهیلاتی توسط دولت در نظر گرفته شده است که شرایط دریافت وام بر اساس سیاست های دولت و بانک عامل متفاوت است و بعضا برای نوسازی تسهیلات بیشتری در نظر گرفته می شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.