بایون
بایون
نقش مشاوران املاک در وضعیت جامعه

نقش مشاوران املاک در وضعیت جامعه

این روزها در هر خیابانی، چند بنگاه املاک وجود دارد! فکر می کنید چنین سیاستی به نفع جامعه است؟ ملک و سازه های ساختمانی نقش مهمی در جامعه دارند و هر چقدر دقت بیشتری بر روی شرایط ملک در یک جامعه آماری صورت بگیرد، می توان به رونق بیشتر جامعه امیدوارتر بود. کسانی که این روزها واسط بین خریدار و فروشنده ها هستند، بازار ملک را به سمت خودشان کشانده اند و این روزها آشوب ملک به اوج خود رسیده است.

سرنوشت مشاوران املاکی که جواز کسب ندارند!

طعمه بازار دقیقاً همینجاست! درست در نقطه ای که کار به شخصی غیر کارآمد سپرده می شود. حقیقت این است که بسیاری از مشاوران املاک بدون جواز کسب به فعالیت خود ادامه می دهند و این موضوع سبب می شود که نقش واسطه گری در پیش بگیرند. کسانی که بدون جواز کسب اقدام به تنظیم معاملات ملکی می کنند در بار نخست از سوی دولت مورد اخطار قرار می گیرند و فرصت برای اخذ جواز کسب به آنها داده می شود و برای دفعات بعدی معمولاً 10 روز، 6 ماه و یک سال واحد صنفی مورد نظر پلمپ می شود. در صورتی که رای در خصوص تخلف واحد املاک صادر شد، به هیچ عنوان اجازه ادامه کار به آنها داده نمی شود.

چرا بازار ملک واژگون شده است؟

از دو سال گذشته تا به امروز شاهد قیمت های عجیب و غریب در مورد ملک و زمین بوده ایم که این موضوع جیب برخی از سرمایه داران بزرگ را بزرگتر و زندگی را برای افراد ضعیف جامعه تنگ تر کرده است. بخشی از این موضوع وابسته به واسطه گرانی است که خود را عالم و ناظر می دانند اما سودجویانی بیش نیستند!

یکی از وظایف مهمی که یک مشاور املاک قانونی می بایست اجرا نماید، احراز مالکیت سند است که به لطف واسطه گران این مسئولیت تا حد زیادی کنار گذاشته شده است. وقتی ملکی قرار است به فروش برسد و یا قرارداد رهن آن صورت بگیرد نیاز به رویت سند و … خواهد بود اما کسانی که حکم دلالان در بازار ملک دارند، سبب می شوند تا یک ملک به چندین نفر فروخته شود و شرایط احراز مالکیت سند به سختی اجرا شده و یا پشت گوش انداخته می شود.

بازار ملک از زمانی واژگون شد که هر کس به فکر جیب خود بود، بسیاری از مشاوران املاک به جای اینکه خود تلاش کنند و معاملات را با قیمتی منصفانه به ثبت برساند از واسطه گرانی استفاده می کنند که به آنها کمک کند تا کمیسیون بیشتری اعمال شود و در نهایت قیمت ملک نیز به دنبال آن بیشتر و بیشتر خواهد شد.

وضعیت ملکی

چرا حقوق خریدار و فروشنده پایمال می شود؟

مشاوران املاکی که بدون دانش و آگاهی در راستای خرید و فروش ملک فعالیت می کنند، سبب پایمال شدن حق و حقوق خریداران و فروشندگان می شوند. در زمان فروش ملک حقوق خریدار و فروشنده بر اساس نوع ملک و ارزش آن می بایست طبق قانون سنجیده شود که متاسفانه برخی از واسطه گران سعی می کنند این موضوع را نادیده بگیرند و فقط به فکر درآمدزایی خود هستند.

در زمان عقد قرارداد و معامله می بایست همه بندهای آن توسط خریدار و فروشنده مطالعه شود حال کسانی که به صورت غیر قانونی در این راستا فعالیت می کنند معمولاً اجازه چنین کاری را نمی دهند و خریدار و فروشنده را از طرف خود مطمئن می سازند که معامله در نهایت قانون اجرا شده است این رویکرد باعث می شود که حقوق خریدار و فروشنده از بین برود.

چه کسانی مجاز به اخذ مشاور املاک هستند؟

برای اینکه بتوانید یک بنگاه املاک راه اندازی نمایید می بایست 18 سالتان تمام شده باشد. اما این قانون تازه اول راه است و گام های مختلفی برای رسیدن به مشاوره قانونی طی کنید.

لزوم درخواست کتبی برای پروانه کسب

اولین و مهمترین بخش برای راه اندازی بنگاه املاک داشتن پروانه کسب است و در این راستا باید درخواست خود را به صورت کتبی به ثبت برسانید.
نیاز است که درخواست پروانه کسب به ثبت برسد و کد رهگیری به متقاضی ارائه شود. حال گروه بازرسی اتحادیه می بایست از محل واحد تعیین شده توسط متقاضی برای تاسیس بنگاه املاک دیدن نماید و پس از این سه مرحله درخواست شخص در جلسه هیئت مدیره بررسی و پاسخ او ارائه می شود.

تعیین وضعیت ملکی واحد صنفی

گام مهم بعدی ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی در خصوص ملکی است که قرار است به بنگاه املاک تبدیل شود. نیاز به حکم قطعی دادگاه مبنی بر تنظیم سند اجاره است و همینطور می بایست رسید پرداخت اجاره بها را ارائه دهید. اگر متقاضی مجوز آژانس املاک، مرد است می بایست گواهی پایان خدمت یا معافی دائم، گواهی اشتغال به تحصیل و یا گواهی معافیت پزشکی را ارائه هد.

در همین مرحله نیاز به ارائه سوابق کاربری تجاری و کارگاهی است به طوری که می بایست اصل و کپی از شناسنامه، پروانه کار، تاییدیه کدپستی و کپی از مدارک تحصیلی ارائه شود.

سخت ترین بخش از مراحل اخذ مجوز املاک

نیاز به گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و همینطور گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از سوی متقاضی خواهد بود. اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی می بایست صلاحیت متقاضی را تایید نماید و همینطور ملک مورد نظر نیز می بایست به تایید برسد.

این بخش به دلیل سختگیری از سوی نیروی انتظامی به سخت ترین مرحله برای اخذ مجوز املاک معروف شده است.

نیاز به گواهی اداره امور مالیاتی ذیربط خواهد بود تا پرونده تشکیل شود و بدهی های مالیاتی نیز پرداخت شود.

کد شناسه ده رقمی می بایست به پروانه کسب الصاق شود و در نهایت برچسب شناسه صنفی بر اساس کد ده رقمی اختصاص داده می شود.

مشاوران خرید ملک

برای مشاور املاک نیاز به تخصص دارید!

اینکه فکر کنید با هر سطح معلومات می توان مشاور شد، اشتباه است! متقاضی می بایست دوره آموزشی حداقل ده ساعته را پشت سر بگذارد. این دوره آموزشی در موسسه آموزشی معتبر برگزار می شود. اگر متقاضی بیش از 70 سال سن دارد نیازی به گذراندن دوره آموزشی ندارد اما اگر مباشر داشته باشد باید او را برای آموزش اعزام نماید. کسانی که متقاضی پروانه کسب موقت املاک و اسکان هستند نیازی به پشت سر گذراندن دوره آموزشی نخواهند داشت.

در نهایت پرونده صلاحیت متقاضی به واسطه رئیس و یا نائب رئیس اتحادیه بررسی شده و حق امضا ارائه می شود و جواز کسب نیز تحویل متقاضی داده می شود.

تاثیر مشاوران املاک بر قیمت بازار مسکن

مشاوران نقش واسطه گری را به عهده دارند که به دنبال خریدار و فروشنده هستند تا معامله ای را به نتیجه برسانند و در این میان میزان فن بیان و تخصص آنها اهمیت زیادی دارد.

حقیقت این است که شما به عنوان یک فروشنده ملک به یک مشاور املاک مراجعه می کنید و مبلغی برای ملک در نظر میگیرید تا در سیستم املاک ثبت شود. مشاورانی که منصف باشند شرایط را می سنجند و به شما توضیح می دهند که آیا نرخ خوبی در نظر گرفته اید یا خیر. اگر مبلغ شما بالا باشد سعی می کنند شما را به سمت قیمتی منصفانه تر بکشانند.

اما در این میان واسطه گران یا دلالانی هستند که سبب آشوب در بازار مسکن می شوند و ذهن فروشنده را به بازی می گیرند. آنها مثال های ضد نقیض از وضعیت املاک می زنند و معتقد هستند که شما نباید ملک خود را اینقدر ارزان به فروش برسانید! اینجاست که جرقه افزایش قیمت زده می شود. اگر مشاور املاک فردی منصف باشد هرگز سعی نمی کند به خاطر کمیسیون بیشتر اقدام به افزایش بی رویه قیمت ملک نماید.

حتماً شنیده اید که واسطه گران می گویند: ” این منطقه بسیار خوش فروش است، اگر ملک خود را با این قیمت بفروشید قطعاً ضرر می کنید! چند روزی به من وقت بدهید تا ملک را 30 درصد گرانتر به فروش برسانم! این جملات بازار ملک را پر از هرچ و مرج می کند و سبب می شود که تورم در بازار مسکن موج بزند.

آینده مسکن در ایران چه می شود؟

هنوز هیچ تصویر شفافی از آینده مسکن در ایران وجود ندارد اما در چند ماه اخیر، وضعیت معاملات به نصف کاهش یافته است و این رکود باعث نگرانی دلالان شده است. ساختمان سازی به دلیل افزایش تعرفه سیمان و سایر مصالح ساختمانی کاهش شدیدی را تجربه کرده است. این روزها زمین های مناطق خوش آب و هوای کلان شهرها بیشترین فروش را دارد و تمرکز مشاوران املاک نیز روی همین زمین ها است.

دامن زدن مشاوران املاک به قیمت بالای ملک و همینطور افزایش هزینه های تولید سبب شده تا وضعیت خرید و فروش دستخوش تغییرات منفی شود. این روزها قانون پیش فروش با سخت گیری های زیادی همراه است. شاید کمبود زمین برای ساخت و ساز از دیگر موضوعاتی باشد که باید در مورد آینده ملک بررسی شود.

امید است مشاوران املاک بتوانند از ساز و کارهای جدید و منصفانه استفاده نمایند تا بتوانند موقعیت قیمت گذاری املاک را به خوبی مشخص کنند. ملکی که از نظر قیمت و ارزش مشخص است نباید دستخوش واسطه گری های بی منطق شود و افزایش قیمت می بایست درست و طبق قانون صورت بگیرد. چند سالی است که موقعیت مسکن در ایران نامشخص باقی مانده است!

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.