بایون
بایون

هر آنچه که باید در رابطه با قرارداد اجاره بدانید!

هر آنچه که باید در رابطه با قرارداد اجاره بدانید!

قرارداد اجاره و انعقاد آن را می توان مهمترین اقدام در جهت اجاره کردن یک مکان، میان طرفین معامله دانست. بستن این قرارداد بایستی به شکل قانونی میان طرفین صورت گیرد. خیلی از افراد اهمیت چندانی به این مسئله نداده و با اعتماد کردن به طرف مقابل، با مشکلاتی در آینده مواجه خواهند شد. از این رو، حتی در صورت انعقاد قرارداد اجاره با آشنایان و بستگان نزدیک خود، اقدام به پیگیری و ثبت آن از نظر قانونی در دفاتر اسناد رسمی کنید تا مشکلی در آینده برای شما به وجود نیاید و سبب دلخوری طرفین نگردد.

 

هر آنچه که باید در رابطه با قرارداد اجاره بدانید!
قرارداد اجاره و آشنایی کامل با آن – مشاورین املاک اصفهان «buy0n.com»

به قرارداد اجاره، اجاره نامه اطلاق می شود که میان مالک و مستأجر منعقد می گردد و به شکل قانونی رابطه میان مستأجر و مالک را تعیین می کند. به مالک، موجر و به فرد اجاره کننده ملک، مستأجر گفته می شود. در حقیقت، اجاره نامه تعهد طرفین نسبت به یکدیگر تلقی شده و مراجعه به آن در صورت ایجاد اختلافات، صورت می گیرد.

میزان مبلغ اجاره، مشخصات مستأجر و موجر، مدت زمان اجاره، ملک مورد اجاره و همچنین شرایط مربوط به مستأجر و موجر در قرارداد اجاره قید می شود.

 • وارد کردن مشخصات موجر و مستأجر در قرارداد اجاره

سعی کنید دقت کافی را در زمان وارد نمودن مشخصات مستأجر و موجر به خرج دهید. از مدارک ارائه شده توسط طرفین، کاملاً مطمئن شوید. چرا که برخی از افراد اقدام به انعقاد قرارداد با استفاده از مدارک جعلی می کنند. بنابراین همواره به بررسی اطلاعات از لحاظ معتبر بودن آن بپردازید.

 • مسئله اجاره بها در قرارداد اجاره

اجاره بها به مبلغ قید شده در اجاره نامه که مورد توافق طرفین بوده و بایستی مستأجر اقدام به پرداخت آن به موجر در زمان معینی نماید، اطلاق می گردد. دسترسی به امکانات شهری، ویژگی های ملک، سن بنا، وجود آسانسور، منطقه مورد نظر، سطح اجتماعی و فرهنگی محله، دسترس بودن وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس، مترو و غیره از جمله مواردی هستند که در مشخص کردن میزان اجاره بها دارای اهمیت می باشند و این مبلغ با توجه به میزان این امکانات می تواند افزایش یابد.

به همین دلیل، این موارد را در زمان تعیین اجاره بها مد نظر قرار دهید تا از شما پول بیشتری در صورت عدم وجود این موارد، گرفته نشود.

در صورت عدم پرداخت اجاره بها یا حتی به موقع پرداخت نشدن آن توسط مستأجر، موجر امکان گرفتن بدهی مستأجر را از رهن یا ودیعه خواهد داشت و می تواند ودیعه را بعد از اتمام مدت اجاره به مستأجر با کم کردن بدهی های وی پرداخت کند.

اجاره بها را می توان از جمله موارد قرارداد اجاره دانست که خیلی از افراد نمی توانند در این رابطه با هم به توافق دست یابند.

وارد کردن مشخصات موجر و مستأجر در قرارداد اجاره
قرارداد اجاره و مشخصات موجر و مستأجر – «buy0n.com»
 • مشخص کردن مدت زمان اجاره در قرارداد

مدت زمان اجاره در قرارداد، از جمله مواردی است که بایستی در قرارداد اجاره قید شود. مستأجر بایستی اقدام به تخلیه ملک پس از پایان یافتن مدت اجاره نماید. همچنین، موجر نباید پیش از اتمام این زمان، مستأجر را به تخلیه ملک مجبور کند. چرا که همین مسئله سبب ایجاد اختلاف بین مستأجر و موجر خواهد شد. از این رو، به مطرح کردن و ثبت هر موردی که به ذهن تان در زمان بستن قرارداد اجاره خطور می کند، بپردازید.

معمولاً مستأجر جهت تخلیه ملک، بر اساس مدت زمان مشخص شده در اجاره نامه، به مدت یک هفته بعد از این تاریخ می تواند اقدام به تخلیه ملک نماید. در صورت طولانی تر شدن این زمان، موجر می تواند پیگیری این مسئله را از لحاظ قانونی در پیش گیرد. از این رو، سعی کنید جهت یافتن خانه یا ملک جدید خود، پیش از اتمام مدت اجاره اقدام کنید.

یکی از نکات حائز اهمیت این است که بر اساس قانون، مستأجر این حق را دارد که اگر قصد تخلیه ملک یا خانه را دارد، می تواند با پرداخت مبلغ اجاره ماه دیگر به موجر، به تخلیه ملک بپردازد. اما ممکن است طرفین در این زمینه با هم توافق نکنند.

مثلاً گاهی اوقات، موجر تمایلی به تخلیه ملک خود قبل از مدت زمان مشخص شده در اجاره نامه ندارد، چرا که یافتن مستأجر برای موجر همانند یافتن ملک برای مستأجر دشوار خواهد بود. از این رو، در صورت پیش نیامدن چنین مشکلاتی، بهتر است اقدام به ذکر آن در قرارداد اجاره نماید.

 

 • اصطلاحات مورد استفاده در قرارداد اجاره

از دیگر نکات حائز اهمیت در قرارداد اجاره، دانستن اصطلاحات مربوط به آن می باشد. در صورت وجود کلماتی در اجاره نامه که آشنایی لازم با مفهوم آن را ندارید، می توانید در این زمینه از بنگاه های املاک راهنمایی بگیرید.

 • توجه به جزئیات در انعقاد قرارداد اجاره

در کشور ما نوشتن قراردادها به شکل کلی صورت گرفته و در بیان جزئیات دقت چندانی نمی شود. و همین مسئله مشکلاتی را در آینده ایجاد می کند. بایستی به پیش بینی هر آنچه که احتمال دارد سبب ایجاد اختلاف در آینده گردد، پرداخته شود و به منظور ادعا نداشتن طرفین نسبت به یک مورد خاص، در اجاره نامه قید گردد.

در این رابطه بهتر است اقدام به دریافت مشاوره از بنگاه های املاک و مشاوران حقوقی نمایید و به شرح مسائلی که ممکن است سبب بروز اختلاف در انعقاد قرارداد اجاره شود بپردازید. بنابراین سعی کنید بررسی تمامی جوانب را مد نظر قرار دهید. همواره اقدام به تنظیم قرارداد در دفاتر اسناد رسمی نموده و اکیداً از انعقاد قرارداد توافقی اجتناب کنید.

توجه به جزئیات در انعقاد قرارداد اجاره
اهمیت جزئیات قرارداد اجاره – «buy0n.com»

 

 • درخواست راهنمایی از کارشناسان این حوزه

به تصور خیلی از ما، انعقاد قرارداد اجاره کار راحتی است و به دانش خاصی در این زمینه احتیاج نیست، ولی چنین تصوری درست نیست. چرا که هر کاری دارای کارشناسان مخصوص به خود می باشد.  بدین ترتیب، اقدام به دریافت راهنمایی از آنها جهت انجام صحیح کارها نمایید.

 • در نظر گرفتن دو شاهد جهت امضای سند اجاره

در صورت وجود امضای دو شاهد در اجاره نامه شما به راحتی قادر به پیگیری موارد قانونی خود خواهید بود و احتیاجی نیست که با مشاهده نقض در مفاد قرارداد به دادگاه های عمومی مراجعه نمایید.شاکی می تواند با در دست داشتن اجاره نامه به شورای حل اختلاف محل مراجعه نماید.

 • تعیین زمان مشخص جهت پس گرفتن ودیعه

در حقیقت مستاجران در هنگام اجاره ملک، مبلغی را جهت ودیعه به موجر پرداخت می نمایند. بعد از پایان مدت اجاره نیز موجر موظف به بازگرداندن کل مبلغ ودیعه در زمان مشخصی به مستاجر می باشد. از آنجایی که این مدت زمان ممکن است بیشتر به طول انجامد، بنابراین بهتر است که هنگام قرارداد اجاره در رابطه با زمان دقیق پس گرفتن ودیعه، با طرف دیگر به توافق برسید و آن زمان مشخص را در قرارداد ذکر نمایید.

 

بررسی سالم بودن لوازم و وسایل قید شده در قرارداد اجاره
ضرورت بررسی سلامت لوازم مقید در اجاره نامه – «buy0n.com»

 

همچنین در صورت تاخیر پس دادن ودیعه توسط موجر، باید اقدامات لازم صورت پذیرد. با توجه به اینکه مالک می ‌تواند در صورت تاخیر در پرداخت اجاره توسط مستاجر جریمه ای را مشخص نماید، مستاجر نیز می ‌تواند برای تاخیر در پس دادن ودیعه از جانب صاحب خانه، جریمه ای را تعیین کند. لازم به ذکر است که قید این مورد در قرارداد اجاره ضروری می باشد. ناگفته نماند که اگر مبلغ جریمه در حد قابل قبولی باشد، می ‌توان به پیگیری قانونی آن پرداخت.

 • بررسی سالم بودن لوازم و وسایل قید شده در قرارداد اجاره

همانطور که می ‌دانید، بعضی از خانه ها دارای لوازم و وسایلی می باشند که در اجاره نامه قید می‌ گردد. بنابراین بهتر است که قبل از بستن قرارداد اجاره، از سلامت تمامی لوازم ذکر شده اطمینان حاصل نمایید. زیرا در صورت هرگونه خرابی، موجر می تواند به راحتی از شما خسارت بگیرد. در ضمن، اگر لوازم قید شده در قرارداد اجاره بسیار کهنه و قدیمی باشند، موجر و مستاجر جهت تعمیر آنها می ‌توانند استثنائاتی را در نظر بگیرند.

 • اجاره نامه یک سند دو طرفه به شمار می آید

توصیه می گردد که حتماً کل متن اجاره نامه را به دقت مطالعه نمایید. هم نوشته های تایپ شده و هم متن هایی که در همان لحظه به صورت دستی نوشته می ‌شود. در حقیقت قرارداد اجاره یک سند دو طرفه می باشد و نباید در آن حقوق یکی از طرفین از دیگری بیشتر باشد. گاهی اوقات افراد با ذکر یک سری موارد به بستن قرارداد اجاره ای می ‌پردازند که به نفع یکی از طرفین باشد. دقت نمایید که این موارد با ترفند خاصی به صورت جملات قانونی نوشته می ‌شود که حقوق بیشتری را برای یکی از طرفین به دنبال دارد. بر این اساس، پیشنهاد می ‌شود که برای اطمینان بیشتر، حتما با مشاوران حقوقی مجرب و حرفه ای در این زمینه مشورت نمایید.

 • امتناع از امضا نمودن هر فرمی پیش از دریافت ودیعه

در بعضی مواقع به دلیل ایجاد اعتماد موقت میان مستاجر و موجر و همچنین تعارفی بودن آنها، طرفین اقدام به امضای تمامی فرم ‌ها می ‌نمایند. بر این اساس، توصیه اکید می گردد که قبل از دریافت ودیعه، هیچ گونه فرمی را در رابطه با آن امضا نکنید.

 • اجاره کردن خانه ‌ای که به صورت کامل تخلیه شده باشد

این احتمال وجود دارد که شما اقدام به اجاره ملکی کنید که به صورت کامل تخلیه نشده باشد. یعنی مستاجر به علت های مختلف مانند پیدا کردن خانه جدید و یا باز پس نگرفتن ودیعه خود، ملک را تخلیه نکرده باشد. در این صورت، تکلیف شما مشخص نیست. بنابراین سعی کنید که از تخلیه کامل ملک توسط مستاجر قبلی، اطمینان حاصل نمایید.

تنظیم قرارداد اجاره
تنظیم قرارداد اجاره – «buy0n.com»
 • تحت هیچ شرایطی چک شخصی دریافت نکنید

در واقع بیشتر مستاجران جهت پرداخت ودیعه، اقدام به دادن چک شخصی به مالک می ‌کنند و برخی از موجران نیز برای برگرداندن دادن مبلغ ودیعه، چک شخصی را به مستاجر می ‌دهند. باید بدانید که این کار دردسر های زیادی را برای شما ایجاد می نماید. زیرا ممکن است چک دریافتی پاس نشود و یا بی محل باشد. پس برای جلوگیری از بروز این مشکلات، به هیچ عنوان در هنگام بستن قرارداد اجاره، چک شخصی دریافت نکنید.

 • بررسی سند مالکیت موجر

قبل از تنظیم قرارداد اجاره نامه، حتما سند مالکیت موجر را ببینید. زیرا این حق قانونی شما است که از داشتن سند معتبر مالک مطمئن شوید.

 • دریافت رسید معتبر بابت پرداخت شارژ ساختمان

بهتر است برای پرداخت های مشترک ساختمان که مدیر ساختمان مسئول جمع ‌آوری آن می باشد، حتماً رسید معتبر دریافت نمایید تا در آینده مشکلی برایتان پیش نیاید. یعنی شخصی نتواند ادعا کند که شما هزینه شارژ ساختمان را پرداخت نکرده اید.

 • تعمیرات ساختمان و پرداخت هزینه آن توسط موجر و مستاجر

به طور کلی دو نوع تعمیرات جزئی و اساسی در ساختمان وجود دارد که هزینه تعمیرات جزئی از قبیل تعویض لامپ و غیره بر عهده مستاجر می باشد. ولی هزینه تعمیرات اساسی از قبیل نقاشی ساختمان را باید موجر پرداخت نماید.

 • استفاده های دیگر از ملک مورد اجاره توسط مستاجر

یکی از مواردی که در اجاره نشینی بسیار رایج است، استفاده های دیگر از ملک اجاره ای توسط مستاجر می باشد. در بیشتر مواقع، از ملک مسکونی به عنوان یک ملک تجاری بهره می ‌گیرند. از این رو، شما باید حتماً کاربری ملک خود را در قرارداد اجاره مشخص نمایید تا بتوانید در صورت استفاده غیر قانونی از ملک، آن را پیگیری کنید.

ذکر این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که قرارداد اجاره می تواند به دو صورت عادی و رسمی تنظیم شود. ولی رسمی بودن آن مزیت زیادی ندارد. فقط باید دقت نمود که قرارداد اجاره دارای شرایط قانونی لازم باشد و متن آن نیز توسط یک وکیل با تجربه تنظیم گردد.

تنظیم قرارداد اجاره در دو نسخه جداگانه برای مستاجر و موجر
تنظیم قرارداد اجاره در دو نسخه جداگانه برای مستاجر و موجر – «buy0n.com»

نتیجه گیری

1- ذکر تمامی موارد لازم در قرارداد اجاره

2- بررسی مدارک مربوط به هویت مستاجر و موجر

3- حذف لیست وسایل موجود، در صورت احتیاج نداشتن مستاجر به آنها

4- بررسی مدارک لازم قبل از امضای قرارداد و مشورت با مشاوران خبره حقوقی

5- دریافت لاشه قرارداد از موجر بعد از اتمام آن

6- تنظیم قرارداد اجاره در دو نسخه جداگانه برای مستاجر و موجر

7- به توافق رسیدن طرفین جهت پرداخت شارژ ساختمان

8- تنظیم ضمانت اجرای تخلف به دلیل پیگیری نمودن قانونی در صورت رعایت نشدن مفاد قرارداد

9- دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه خود

10- راهنمایی از مشاوران و املاک معتبر جهت تعیین قیمت اجاره ملک

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.