بایون
بایون

وضعیت بازار مسکن اصفهان در پاییز 1400

وضعیت بازار مسکن اصفهان در پاییز 1400

بازار مسکن و وضعیت آن به دلیل این که به عنوان یکی از اقلام ضروری زندگی انسان به شمار می رود برای بسیاری از افراد دارای اهمیت است. اینکه بازار مسکن چه روندی را دنبال می کند و شاخص های حاکم بر این بازار در چه وضعیت هستند همه و همه برای بخش مهمی از افراد جامعه بسیار مهم است در ادامه این نوشتار وضعیت بازار مسکن شهر اصفهان را در پاییز 1400 بررسی می کنیم.

وضعیت بازار مسکن اصفهان در پاییز 1400 عرضه

برای اساس داده های رصد شده از بازار معاملات مسکن اصفهان، افزایش قابل توجهی در سمت عرضه در بازه زمانی پاییز 1400 نسبت به ماه مشابه سال پیش اتفاق افتاده است. دلایل متعددی برای این عمر قابل ذکر است یکی از آن ها اختلالات روی داده در شبکه اینترنت سراسری بود. که باعث کاهش آگهی های عرضه مسکن در فضای مجازی شد. موضوع دیگری که افزایش عرضه در بازه زمانی پاییز امسال را سبب شد نتایج انتخابات ایالات متحده بوده که با پیروزی دموکرات ها، یک جو نسبتا آرامی تمام بازارهای مالی دنیا را در برگرفت و همین آرامش، باعث ایجاد ذهنیت کاهش تورمی در اذهان فروشندگان ملک شد و باعث شد تمایل نسبت به نگهداری مسکن در بین آن ها کاهش یابد.

از دیگر دلایل افزایش آگهی های مسکن می توان به شیوع پاندمی کرونا و مسائل مربوط به قرنطینه اشاره کرد که تمایل به عرضه آنلاین مسکن را افزایش داد. کرونا و عوارض ناشی از آن از جمله قرنطینه و محدودیت های وضع شده باعث شد تا افراد بیشتری از پلتفرم های آنلاین برای عرضه فایل های مسکن خود استفاده کنند و از مراجعات حضوری به این منظور کاسته شد.

بازار مسکن اصفهان پاییز 1400

 نسبت سهم عرضه اجاره به فروش

از مقایسه تعداد عرضه آگهی های مسکن و مقایسه نسبت آگهی های فروش به آگهی های اجاره در پاییز 1400 و قیاس آن با ماه مشابه سال پیش، افزایش 10 درصدی را در آگهی های فروش شاهد هستیم. البته باید توجه داشت آگهی های اجاره نسبت به پاییز سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است.

در واقع همان طور که بیان شد افت انتظار تورمی مالکان واحدهای مسکونی در بازه زمانی پاییز 1400 باعث شده که تمایل آن ها به عرضه واحدهای مسکن خود افزایش یابد.

وضعیت بازار مسکن اصفهان در پاییز 1400 تغییرات تقاضا

با بررسی انجام گرفته مشخص شد در بازه زمانی پاییز 1400 درصد افرادی که برای خرید مسکن با سامانه های عرضه مسکن ارتباط برقرار کرده اند با رشد قابل ملاحظه ای با افزایش 125 درصدی مواجه شده است و این نشانگر این است که تقاضا برای خرید مسکن در این بازه زمانی همچنان صعودی و روبه رشد بوده است.

میانگین قیمت متر مربع آگهی‌های املاک اصفهان

با بررسی های صورت گرفته در بازار مسکن در دوره زمانی پاییز 1400 در شهر اصفهان همچنان شاهد افزایش قیمت ها در این بازار هستیم، افزایش قیمت مسکن در اصفهان دلایل مختلفی از جمله وجود تورم عمومی در کشور در همه بخش ها، گران شدن و کم یاب شدن مصالح ساختمانی مثل سیمان ، آهن، رشد لجام گسیخته بازار ارز و نبود نظارت کافی در بخش مسکن، دارد.

به طور کلی متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در اصفهان در پاییز 1400 در مقایسه با ماه مشابه سال پیش از افزایش 112 درصدی حکایت دارد. این افزایش قیمت در مناطق مختلف شهر اصفهان اعداد مختلفی را به نمایش می گذارد و مناطق این شهر نسبت به موقعیتی که در شهر اصفهان از نظر سطح اقتصادی دارند تورم مختلفی را پشت سر گذاشته اند. مسلم است بیشترین تورم به مناطق درجه یک و اصطلاحا لوکس نشین شهر اختصاص دارد.

اهمیت موضوع از دید کارشناسان

بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن معتقدند در حال حاضر و شرایطی که بازار مسکن قرار دارد اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد سیر صعودی قیمت ها همچنان ادامه خواهد داشت. به همین دلیل بخش مسکن نیازمند توجه جدی است. در این میان برخی دلایل مختلفی را برای این تورم بر می شمارند و انگشت اتهام را به سمت عللی چه در داخل بازار چه در بیرون آن نشانه می روند. با بررسی همه جانبه مردم و استفاده از نظرات کارشناسان حوزه مسکن می توان دلایلی را برای این تورم افسار گسیخته ذکر کرد.

در این ارتباط عضو سابق کمیسیون شهرسازی معماری عمران و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان،

دلیل گرانی مسکن را تورم کاذبی می داند که در این بخش اتفاق افتاده است. ایشان در ارتباطی که با رسانه ها برقرار کرده بود اظهار داشت: مردم قبلا می توانستند با حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون یک خانه در نقطه خوبی در اصفهان خانه بخرند اما اکنون با همین پول می توانند در حاشیه ها سکنی گزینند.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی

وی افزود: افزایش قیمت مسکن در مجموع دو علت عمده دارد، اولین دلیل آن که حالت مستقیمی دارد و هزینه اضافه تری است که فروشنده یا تولید کنندگان مسکن از خریدار اخذ می کنند و شامل افزایش قیمت مصالح ساختمانی، خدمات فنی-مهندسی و سایر هزینه ها حاشیه ای است. که باعث افزایش قیمت مسکن شده است و تورم را در این بخش دامن زده است

جان نثاری تصریح کرد: دومین علت گرانی مسکن، از اثرات تورمی سرچشمه می گیرد و اصلا ارتباطی به بخش مسکن و ساختمان ندارد بلکه به اقتصاد کلان کشور و نقدینگی های رها شده در اقتصاد کشور برمی­گردد. نقدینگی هایی که در نهایت سر از بازار مسکن در می آورند. این نقدینگی ها اثرات تخریبی بسیار بدی بر بازار مسکن می گذارند و نرخ ها را به سمت صعودی شدن هدایت می کنند.

در انتها باید گفت بازار مسکن در اصفهان مثل هر نقطه ای از کشور درگیر هیولای گرانی است و اگر تدبیر مشخصی از سوی مسئولین اتخاذ نگردد این هیولای خانه خراب کن همچنان در بازار مسکن جولان خواهد داد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.